Az aranyér kialakulása szorosan összefügg a székelési szokásainkkal és az étrendünkkel. A korai tüneteknél segíthet az aktívabb életmód és az aranyérdiéta, és előnyös lehet az aranyérbarát tisztálkodási szokások bevezetése.

Az aranyér igazi civilizációs betegség: kialakulásának egyik leggyakoribb oka a széklet állagának megváltozása. A rohanó mindennapokban egyre több a többszörösen feldolgozott, rostszegény, ám finomított szénhidrátokban gazdag étel, amelyek – számos egyéb negatív hatásuk mellett – renyhe bélmozgást, székrekedést idéznek elő. Ilyenkor a visszamaradó salakanyagok kiszáradnak, besűrűsödnek, és nagyobb erőfeszítéssel tudunk csak tőlük megszabadulni. A székrekedés és az azzal járó erőlködés fokozza a végbélkörnyéki vénákban a nyomást, amelyek ilyenkor kitágulnak. A gyakori és hosszan tartó erőlködéstől a faluk annyira elvékonyodik, hogy belőlük vér szivároghat, így alakul ki az aranyérbetegség. Az aranyeres panaszokat súlyosbítja, ha a bélbaktériumok bejutnak a sérülésbe és ott gyulladást okoznak: a kemény széklet felszíne felsértheti a meggyengült falú vénákat.

Roston sültek helyett több növényi rost

Enyhe aranyeres panaszok esetén az első teendő az étrend átalakítása, a rostban gazdag alapanyagok beemelése a napi menünkbe. A rostok normalizálják a széklet állagát, fokozzák a belek mozgékonyságát, ezáltal csökkentik a végbél terhelését. Ajánlott például a teljes kiőrlésű gabona, az olajos magvak, a zöldségek és a gyümölcsök gyakori fogyasztása, a túl csípős, zsíros, sós ételeket pedig kerülni kell.

Vízzel az aranyér ellen

Önmagában a rostok fogyasztása nem elég, a folyadékbevitelt is növelni kell. Ajánlott a bőséges mennyiségű, napi 2-2,5 liter folyadék fogyasztása. Elsősorban víz, gyümölcstea, illetve a hozzáadott cukrot nem tartalmazó gyümölcs- és zöldséglevek javasoltak. A rostokkal visszatartott víz nemcsak a székletet lágyítja, de segít fenntartani a megfelelő bélműködést is. Az alkoholtartalmú és koffeines italok viszont dehidratáló hatásuk miatt kerülendők aranyér esetén.

A tisztálkodás módja is számít

A rost- és folyadékbevitel emelésével előfordulhat, hogy gyakrabban tapasztalunk székelési ingert. Ilyenkor menjünk ki azonnal a mellékhelyiségbe, mert minél tovább tartogatjuk a székletet, az annál keményebbé, szikkadtabbá válik. Sokan azért tartózkodnak ettől, mert aggódnak, hogy az otthonukon kívül nem lesz módjuk kellő alapossággal tisztálkodni. A higiénia a kialakult aranyérnél kiemelten fontos szerepet játszik, így kerülhetjük el az esetleges fertőzéseket, nem mindegy azonban, milyen eszközt választunk az érzékeny terület tisztán tartásához. A hétköznapi vécépapír durva felülete felsértheti a bőrt, a nedves törlőkendőkben található vegyi anyagok pedig száríthatják, irritálhatják az aranyeres területet.

Proktis-M tisztítóhab: az aranyér szakértőjétől

A végbélnyílás környéki nyálkahártya alapos, de kíméletes tisztításához válasszuk a Proktis-M tisztítóhabot! Ezt közvetlenül az érintett területre kell felpermetezni, majd fél perc múlva leöblíteni, így elkerülhető a dörzsölés és a fájdalom. Az ápoló, nyugtató, bőrpuhító összetevőket tartalmazó Proktis-M tisztítóhab bőrgyógyászatilag tesztelt, nem szárítja ki az érzékeny területet, ezért akár naponta többször is alkalmazható. Kiszerelése gazdaságos: napi két használat mellett több, mint három hónapra elegendő.

 

Proktis-M
Proktis-M tisztítóhab – Patikában kapható kozmetikum / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A borítókép forrása: Pexels
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.