Egy kismama rengeteg tanácsot kap arra vonatkozóan, mit is szerezzen be a kisbabájának és magának már a szülés előtt, hogy a lehető legkényelmesebbé tegye mindkettőjük számára a gyermekágyi időszakot. Ahhoz, hogy a kismamacsomag valóban mindent tartalmazzon, ne feledkezzünk meg az olyan apróságnak tűnő dologról sem, mint az aranyér!
Aranyér: mi köze a terhességhez?
A várandósság alatt a növekvő méh nyomást gyakorol a kismedencére, így a végbélkörnyéki vénák falát állandó feszülés alatt tartja. Ebben az időszakban a hormonális változások miatt lazábbak a kötőszövetek, így a vénák fala könnyebben kitágulhat, tehát még azoknál is aranyér alakulhat ki, akik korábban nem tapasztaltak ilyet. Általában a terhesség harmadik trimeszterében jelennek meg az aranyeres tünetek, de sokkal korábban is kijöhet az aranyér, ha nem ügyelünk a helyes, aranyérbarát táplálkozásra és életmódra. Ehhez összeállítottunk egy „kismamacsomagot”, amely jó tanácsokkal szolgál a várandósság teljes időtartamára – sőt, még azután is.
- Együnk több rostot! A fokozott rostbevitel segíti az emésztést, lazítja a székletet, így elkerülhető a székrekedés és az azzal járó erőlködés, amely az aranyér kialakulásának egyik gyakori oka.
- Végezzünk gátizomtornát! A szakember segítségével elsajátított, speciális torna segíti a szülés utáni regenerációt, és az aranyér megelőzésében is hasznos.
- Hidratáljunk, hidratáljunk, hidratáljunk! A rostos étrend mellett igyunk minél több, legalább napi 3 liter vizet, ez szintén megkönnyíti a székletürítést.
- Csak annyi időt töltsünk a vécén, amennyit feltétlenül szükséges! Az ülő testhelyzet növeli a végbélnyílás környékére nehezedő nyomást. A székrekedéssel járó erőlködéssel együtt kifejezetten növeli az aranyeres panaszok kialakulásának kockázatát.
- Mozogjunk egy keveset! Közmondásszerű igazság, hogy az egészségünk érdekében naponta kétszer menjünk el kutyát sétáltatni – akkor is, ha nincs! Sétáljunk, vagy végezzünk kismamatornát: a mozgás serkenti az emésztést és a vérkeringést is, nem mellesleg a testsúly kontrollálásában is segít.
- Ha aranyeres panaszokat tapasztalunk, használjunk hűsítő borogatást, vegyünk ülőfürdőt, ha szükséges!
- Kíméljük magunkat, és pihenjünk rendszeresen!
- A kórházi csomagba kerüljön bele a lyukas közepű, fánk alakú aranyérpárna és egy bevált kenőcs vagy kúp aranyérre. A párna jól jöhet a gátseb okozta fájdalmak enyhítésében, az aranyér elleni készítményekre pedig a szülés után lehet szükség, hiszen a kitolással járó erőlködés miatt sajnos az aranyerünk is kijöhet.
Innen tudhatjuk, hogy ez bizony aranyér
Tipikus aranyeres tünet a végbélnyílás környékén tapasztalt viszketés, égő érzés, illetve a vécépapíron megjelenő élénkpiros vércseppek székelés után. Előfordulhat az is, hogy a kitágult vénák kézzel is kitapinthatók, ami kellemetlenséget okozhat ülés vagy mozgás közben. Ha időben felismerjük az aranyeret, és nem halogatjuk a kezelést, nagy eséllyel érhetjük el konzervatív módszerekkel a tünetek enyhülését.
Proktis-M: telitalálat aranyér ellen
Ha aranyeres tüneteket tapasztalunk, cselekedjünk időben! A Proktis-M végbélkúp és a Proktis-M plus végbélkenőcs enyhíti a viszketést a végbéltájon és a székelés közbeni fájdalmat. Az egyik fő összetevőjük a hialuronsav, amely erősíti a szövetek szerkezetét, javítja azok tónusát, tápanyagellátását és rugalmasságát, gyorsítja a regenerációt, és segít a gyógyulásban. A vény nélkül kapható Proktis-M készítmények emellett szöveti regenerációt serkentő, hámosító és gyulladáscsökkentő hatásukról ismert gyógynövények kivonatát is tartalmazzák.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!