A várandósságról és a szülésről nagyon sok, az interneten megosztott személyes történet és szakmai információ áll a kismamák rendelkezésére. A szülést követő gyermekágyas időszakról azonban kevesebb szó esik. Pedig ezekben a hetekben számos kihívás akad a szoptatástól a babával való összeszokáson át az intimhigiéniáig, a gátsebről vagy az aranyeres panaszokról nem is szólva.

A felépülés legyen a prioritás!

Nagy igazság, hogy a szülés utáni másfél hónapban az édesanya minden perce a babáról és az ő gondozásáról szól. Ez önmagában hatalmas feladat, és emellett kell a női testnek is regenerálódni, megerősödni, új funkciókat ellátni. Ilyenkor mindent érdemes félretennünk, ami nem erősít és nem támogat bennünket, és megkeresni azokat az embereket és eszközöket, amik ténylegesen segítenek ebben a 6-8 hétben.

A gyógyulási idő teljesen egyéni

A szülés utáni felépülés hossza számos egyéni tényezőtől függ. A császármetszés után az izmok regenerálódásához nagyjából 12 hétre van szükség, a záró öltések viszont egy-két hét alatt gyógyulnak, akárcsak hüvelyi szülés esetén a gátseb. Ebben a 7-14 napban minden széklet- és vizeletürítés után érdemes meleg vízzel lemosni a gáttájékot, jót tehet az óvatos hűtés, az orvossal egyeztetve fájdalomcsillapító is alkalmazható. Fogyasszunk kellő mennyiségű, napi 3 liter folyadékot, és táplálkozzunk rostban gazdagon, így elkerülhetjük a székrekedést.

Aranyér: a kismamák többségénél kialakul

Aranyeres panaszok esetén a székrekedés elkerülése segíti a gyógyulást. Kevés szó esik róla, de legkésőbb a szüléskor a nők 60-70 százalékánál kialakul az aranyér. Bár hüvelyi szülés esetén gyakoribb, császármetszéssel szült nőknél is előfordulhat. Az aranyeres csomók begyulladhatnak, vérezhetnek. Rostdús étrenddel és bőséges folyadékfogyasztással, illetve vény nélkül kapható patikaszerekkel enyhíthetőek a tünetek: a fájdalom, a gyulladás, a vérzés és a viszketés. Amennyiben nem elég alapos a higiénés rutinunk, a székletből származó baktériumok a sérült szöveteket megtámadva gyulladást idéznek elő. A gyulladt aranyeres csomók igen érzékenyek, ezért a gáttájék körültekintő tisztítást igényel.

A tisztítás legyen kíméletes, mégis alapos

A kíméletes tisztítás ebben az esetben nem a popsitörlő kendőket vagy az illatos tusfürdőket jelenti, hiszen az azokban található vegyszerek irritálhatják a gyógyuló sebeket és a végbélnyílás környékét, a normál vécépapír pedig felsértheti azt. Aranyeres panaszok esetén előnyös, ha olyan eszközt használunk, amely érintés- és dörzsölésmentesen, mégis alaposan távolítja el a szennyeződéseket. Ilyen a patikában kapható Proktis-M tisztítóhab, amelyet közvetlenül a kritikus területre kell felpermetezni, majd fél perc várakozás után csak vízzel leöblíteni, így nem kell kézzel érinteni a végbélnyílás környékét.

Proktis-M tisztítóhab: az aranyér szakértőjétől

A Proktis-M tisztítóhab frissít és ápol, és megkönnyíti a szennyeződések eltávolítását. Nyugtató, bőrpuhító és hűsítő hatású, kíméletesen távolítja el a visszamaradó székletet anélkül, hogy irritációt okozna, miközben óvja a bőr természetes védőrétegét. Bármely aranyérellenes készítménnyel együtt alkalmazható. Kiszerelése gazdaságos: napi kétszeri használat esetén legalább három hónapra – azaz a teljes gyermekágyi időszakra – elegendő.

Proktis-M
Proktis-M tisztítóhab – Patikában kapható kozmetikum / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A borítókép forrása: Pexels
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.