Az előzetes tervezés a cukorbetegségben szenvedők problémamentes utazásának a kulcsa. Akár strandol, akár városnézésre megy, különös gonddal készüljön fel.
Csomagolás a felkészültség érdekében
Ügyeljen arra, hogy legalább kétszer annyi gyógyszert és vércukorellenőrző készletet csomagoljon, mint amennyire úgy gondolja, hogy szüksége lesz. Ezek legalább felének a kézitáskában kell lenniük, amelyet mindenkor magánál kell tartania.
Csomagoláskor feltétlenül tegye el a következőket:
- az utazáshoz szükséges összes inzulin és fecskendő, valamint néhány extra
- vér- és vizeletvizsgálati kellékek
- pótelemek a vércukormérő készülékbe
- minden szükséges gyógyszer
- cukorbetegséget igazoló kártya
- jól becsomagolt keksz vagy sajt, mogyoróvaj, gyümölcs, gyümölcslé és valamilyen cukor (kemény cukorka vagy glükóz tabletta) az alacsony vércukorszint kezelésére
- repülés előtt mindenképpen kérjen speciális cukor-, zsír- és koleszterinszegény ételt
- mindig vigyen magával valamilyen ételt arra az esetre, ha étkezése késik, vagy hibás a megrendelése.
Tervezze meg az időzónák átlépését
Ha inzulinos cukorbeteg, és időzónákat fog átlépni, az utazása előtt beszéljen a kezelőorvosával. Kérjen segítséget az útiterv alapján az injekciók időzítésének megtervezéséhez utazás közben. A kelet felé tartó utazás kevesebb napot jelent, tehát kevesebb inzulinra lehet szüksége. A nyugat felé haladás több napot jelent, ezért több inzulinra lesz szüksége. Annak érdekében, hogy könnyebben nyomon követhesse az injekciók és az étkezések idejét az időzóna változásakor, tartsa óráját otthoni időzónájában az érkezés utáni reggelig.
A vércukorszint ellenőrzése utazás közben ugyanolyan fontos, mint otthon. A leszállás után mielőbb ellenőrizze a vércukorszintet, mivel a jetlag (időzónaváltás-szindróma) megnehezítheti annak megállapítását, hogy a vércukorszintje nagyon alacsony vagy nagyon magas.
Az inzulin tárolása
Az inzulint nem szükséges hűtőszekrényben tárolni, de nem szabad nagyon meleg vagy nagyon hideg hőhatásnak kitenni. Ne tárolja az inzulint az autó kesztyűtartójában vagy csomagtartójában, vagy olyan hátizsákokban és egyéb táskákban, amelyek ki vannak téve az elemeknek.
Egyéb tippek az utazáshoz
A tippek a következők:
- ellenőrizze vércukorszintjét az orvosa ajánlásai szerint
- túrázás és városnézés közben vigyen magával tartalék ennivalót
- legyen óvatos az étellel és a vízzel kapcsolatban, mert a gyomorrontás a vércukorszint „felborulását” válását okozhatja
- viseljen kényelmes cipőt és soha ne járjon mezítláb
- mindennap ellenőrizze a lábát, hólyagok, vágások, bőrpír, duzzanat és karcolások jeleit keresve
- a fertőzés vagy gyulladás első jeleinél forduljon orvoshoz
- érdemes elsajátítania néhány kulcsfontosságú kifejezést (például "cukorbetegségem van" vagy "cukor vagy narancslé, kérem") azoknak az országoknak a nyelvein, amelyekbe utazik.