A krónikus stressz nemcsak fizikai szinten okozhat tüneteket és problémákat, hanem érzelmi szinten is.
Azért is fontos felfedeznünk a mentális, emocionális stressz jelzőket, mert gyakran hamarabb mutatkoznak meg, mint a testi tünetek. Így, ha időben elkapjuk és teszünk ellene, akkor akár betegségeket is elkerülhetünk.
Amennyiben a stressz érzelmi jeleit, és az általa okozott zavarokat észleljük magunkon, érdemes mielőbb segítséget kérni. Próbálkozhatunk először önterápiával is, amennyiben hajlandóak vagyunk szembenézni a problémákkal. Az okok feltárása és megszüntetése hosszú távon a legfontosabb. Meg kell szüntetni azt az élethelyzetet, ami a folyamatos stresszt okozza, akkor is, ha fájdalmas, pl.párkapcsolati probléma. Nehezebb pl.egy anyagi probléma felszámolása, de tudatos célmeghatározással és a megfelelő segítségek megtalálásával ez sem lehetetlen.
Ha elkezdünk dolgozni az okokon, kiegészítésként jöhetnek olyan stresszmentesítő megoldások, mint a relaxáció, meditáció hallgatása, sport, a társas kapcsolataink erősítése, kikapcsolódás a természetben, adaptogén és stresszoldó gyógynövények tea vagy kapszula formájában.
Amennyiben a szelíd öngyógytás nem vezet sikerre, mindenképp forduljunk szakemberhez! Aki idegenkedik a pszichológustól, az elmehet kineziológushoz, life coach-hoz, wing wave terapeutához, kipróbálhatja a craniosacrális terápiát.
És akkor nézzük a leggyakoribb érzelmi, mentális reakciókat, amelyeket a krónikus stressz okoz:
-
Szorongás, letargia
-
Pánikroham, pánikbetegség
-
Depresszió
-
Ingerlékenység, türelmetlenség, agresszió
-
Alacsony libidó
-
Memória és koncentrációs problémák
-
Kényszeres viselkedés
-
Hirtelen hangulatingadozások
Érdemes már a legkorábbi jeleknél a tettek mezejére lépni, hogy ne alakulhassanak át a tünetek pszichoszomatikus betegségekké!