A csecsemő és kisdedkori alvásproblémák leggyakoribb oka az obstruktív alvási apnoe, melynek kezeltetése életmentő is lehet.
A gyermekkorban előforduló horkolás nem egészséges jelenség. Bár sok szülő „cuki dolognak” tartja a horkolást, az az igazság, hogy az alvás közbeni horkolás vagy zajos légzés minden esetben orvosi vizsgálatot igényel. Az első eredményektől függően akár szakorvosi (gyermekorvos vagy fül-, orr- és gégész) kivizsgálásra is szükség lehet.
Mi az obstruktív alvási apnoe?
Az obstruktív alvási apnoe egy olyan veszélyes betegség, amikor alvás közben a légzőizmok részben elzáródnak.
Melyek az obstruktív alvási apnoe leggyakoribb tünetei?
Az obstruktív alvási apnoe fennállása esetén számos tünet jelentkezhet. Például:
- rendszertelen, hangos, légzéskimaradásokkal járó horkolás
- nyugtalan alvás, a gyermek sokszor felriad, forgolódik
- reggeli fejfájás és fáradtság
- viselkedési zavarok
- napközbeni álmosság vagy hiperaktivitás
- figyelemzavar.
Mi okozhat obstruktív alvási apnoe?
Számos lehetséges oka van, de a legvalószínűbb a mandulák megnagyobbodása. Az első években a mandulák nagyon gyorsan növekednek. Fertőzés vagy gyulladás esetén a mandulák megduzzadva szűkítik a légutat. Emellett azonban más okok is állhatnak a hátterében. Például:
- elhízás
- tartósan fennálló allergia és szénanátha
- nagyon kicsi állkapocs
- gyenge izmok.
Gyógyítható-e az obstruktív alvási apnoe?
A leghatékonyabb gyógymódja az orrmandulák eltávolítása. Ha nincsenek szövődmények, az obstruktív alvási apnoe tünetei általában 6-8 hét után megszűnnek. Ha a probléma hátterében a gyermek túlsúlya vagy elhízása áll, súlycsökkentő programra van szükség. Allergia okozta esetben az antihisztaminok segíthetnek.