Depresszió: így élik meg a nők és a férfiak (x)
A férfiak és a nők rengeteg mindenben különböznek – még a leggyakoribb mentális zavar, a depresszió is más-más tünetekkel jelenik meg a két nemnél. Lássuk a főbb eltéréseket!
A férfiak és a nők rengeteg mindenben különböznek – még a leggyakoribb mentális zavar, a depresszió is más-más tünetekkel jelenik meg a két nemnél. Lássuk a főbb eltéréseket!
Tehetetlen, kimerült, elszigetelt – ilyen és ehhez hasonló fogalmakkal jellemzik állapotukat a depresszióval küzdők. Mutatjuk az öt leggyakoribb kínzó érzést, amelyek hangulatzavarra utalhatnak.
Az év vége felé sokan érezhetjük úgy, hogy szellemi-lelki energiatartalékaink végére értünk, és félő, hogy a kimerültségünk, motivációvesztésünk és lehangoltságunk mögött valójában az enyhe depresszió áll. Próbáljunk ki pár egyszerű trükköt, amelyek segíthetnek, hogy jobban érezzük magunkat.
Késő ősszel és az év vége felé sokan érezzük magunkat lehangoltnak, és úgy tűnhet, hogy nagyon sokat kell várnunk addig, mire újra derű vesz majd bennünket körül. A környezetünkben azonban több olyan apróság is rejtőzik, amelyekkel némi örömöt csempészhetünk a mindennapokba, amivel az enyhe depressziós panaszok ellen is tehetünk.
A felfázás vagy hólyaghurut (orvosi nevén cisztitisz) a nők körében igen gyakori, baktériumok okozta húgyúti fertőzés, amely közvetetten a férfiakat is érintheti, ha a párjuk szenved a betegségtől. Érdemes tehát nekik is tudni, mi okozza a hirtelen jelentkező tüneteket és hogyan lehet enyhíteni, kezelni azokat.
Minden második nő életében egyszer biztosan átéli a hólyaghurut (cisztitisz) kellemetlenségeit, ezért fontos felismerni a korai tüneteket és időben elkezdeni a kezelést, így jó eséllyel elkerülhetjük az antibiotikumkúrát.
A hólyaghurut, vagy ahogyan a köznyelvben emlegetjük, a felfázás a nők körében igen gyakori betegség, amelyet baktériumfertőzés okoz. A betegséget általában antibiotikummal kezelik, pedig, ha időben felismerjük a tüneteket, a fitoterápia is segíthet legyűrni a kórt.
A menstruációt megelőző 7-10 napban a hormonális változások sok nőnek okoznak – változó intenzitással – különböző testi és lelki tüneteket. Vannak olyanok is, akik arról panaszkodnak, hogy évszakváltáskor még fokozódnak is a kellemetlenségek: jellemzően ősszel és télen válik elviselhetetlenebbé a PMS-es hangulatingadozás, puffadás, fejfájás, ingerlékenység vagy levertség. Mi állhat a jelenség mögött?
A menstruáció a nők életének felét végig kíséri, hiszen az első vérzés és a menopauza között akár 35-40 év is eltelhet. A ciklus azonban sokat változhat ennyi idő alatt: ami kamaszkorban normálisnak számít, az később már nem az, és a változókor is okozhat meglepetéseket. Lássuk, melyik életkorban mire számítsunk!
A menstruációs ciklus bármilyen eltérése figyelmet érdemel, akkor pedig különösen, ha a problémák rendszeressé válnak, vagy akadályozzák a teherbeesést. A háttérben álló okok korai felderítéséhez és kezeléséhez elengedhetetlen az orvosi konzultáció, cikkünkben ugyanakkor bemutatjuk és összefoglaljuk a leggyakoribb lehetséges kórképeket.
Mostanában ugyan egyre több helyen téma a változókor, ám az érzékenyítés ellenére a viccesnek szánt lesajnáló megjegyzések még nem mentek ki a divatból. A meg nem értés sok nőt késztet arra, hogy inkább elhallgassa a klimax okozta problémáit, pedig például a munkahelyeken különösen fontos lenne menopauzabarát körülményeket kialakítani.
A menopauza körüli évek hormonális változásai nemcsak a ciklusra vannak hatással, de befolyásolhatják az anyagcserét, a testsúlyt, a testzsír eloszlását. A megfelelő étrend segíthet, hogy kordában tartsuk a testsúlyt, enyhítheti a klimax tüneteit, és a hosszú távú egészségmegőrzést is szolgálja.
Az elmúlt években egyre több figyelmet kap a változókor, az orvosi megközelítésen túl a médiában, filmekben és színházi előadásokban is tabuk nélkül hallhatunk a témáról. Mára ismert, híres nők is nyíltan beszélnek a klimaxról, saját tapasztalataikról, ami segít a társadalom érzékenyítésében. Van azonban egy tünet, a hüvelyszárazság, amelyről – bár nagyon sokakat érint – még ma sem szívesen beszélnek a nők.
Magyarország is részt vesz a Health Labs4Value projektben
Ha egy férfi nem veszi komolyan a krónikus bakteriális prosztatagyulladást, könnyen kerülhet olyan helyzetbe, amikor már nem lesz mit gyógyítani. Miután a kórokozót már nem lehet kimutatni a prosztatában, gyakran csak a krónikus fájdalom marad – gyógyíthatatlanul.