Az emberi szervezet nélkülözhetetlen alkotóeleme a víz, amely számos élettani folyamatban tölt be fontos szerepet. Ha a szervezetünk szomjazik, nem képes megfelelően működni. A dehidratáció olyan hétköznapi betegségek kockázatát is megnöveli, mint például a hólyaghurut.
Alig van olyan élettani folyamat a szervezetünkben, amelyben ne lenne szerepe a víznek. Szállítja a tápanyagokat, oldószerként segíti azok felszívódását, és részt vesz a salakanyagok eltávolításában is. Az izzadással szabályozza testünk hőmérsékletét, „kenőanyagként” védi az ízületeket a kopástól, a sérülésektől, de a feszes és sima bőr is a víznek köszönhető. A víz hiánya az agyműködésre is hatással van, sokkal nehezebben koncentrálunk, ha szomjaznak az idegsejtek.
A szomjúságérzet a kiszáradás első jele lehet
Minden évszakban, de a kánikulai hőségben hangsúlyozottan figyelni kell a folyadékpótlásra. A forróság önmagában is növeli a szervezet vízigényét, ha ráadásul még sportolunk is, érdemes rutinszerűen emelgetni a vízzel teli poharat – naponta 8-12 pohárnyi víz fogyasztása lenne az ideális ahhoz, hogy kellően hidratált maradjon a testünk. Nem érdemes addig várni, amíg szomjasak leszünk, az ugyanis már a kiszáradás korai jele lehet. Ha továbbra sem iszunk, fejfájás, szédülés, kábultság jelentkezhet, megváltozik a vizelet színe, csökken a mennyisége. A súlyos kiszáradás veseelégtelenséghez vezethet, eszméletvesztéssel is járhat.
A felfázás is összefügg a folyadékfogyasztással
Ha nem fogyasztunk elegendő mennyiségű folyadékot, azzal a hólyaghurut kialakulását is kockáztatjuk. A felfázást baktériumfertőzés okozza, a legtöbb esetben az E. coli nevű bélbaktérium felelős a betegségért. A nőknél a végbél környékéről könnyen a húgycsőbe, majd onnan a húgyhólyagba kerülhetnek a kórokozók. Ha nem iszunk eleget, vécére sem sűrűn járunk, a hólyagban pangó vizelet pedig ideális környezetet teremt a baktériumok számára: rendkívül gyorsan elszaporodnak, 15-20 percenként megduplázódik a számuk.
Nem mindegy, hogy mit iszunk
A legjobb a tiszta, szénsavmentes víz, amit vonzóbbá tehetünk néhány citrom- vagy narancskarikával, hűsítő mentalevéllel, citromfűvel. Készíthetünk gyümölcsteát: este tegyünk be egy kancsó vizet a hűtőbe, szórjuk bele a szárított gyümölcsöket, másnap fogyaszthatjuk is a frissítőt. A bogyós gyümölcsök – eper, málna, áfonya, ribizli – is jól ízesítik a vizet. A szénsavas üdítők, a cukros gyümölcslevek a bennük található cukor és az adalékanyagok miatt elvonják a vizet a szervezetből. Az alkohol is vízhajtó hatású, vagyis a sör sem a legjobb választás a folyadékpótlásra.
Természetesen segít az Urzinol
Ha mégis jelentkeznek a hólyaghurut jelei – sürgető vizelési inger, égő, csípő érzés pisiléskor, alhasi fájdalom –, használjuk a gyulladáscsökkentő hatású medveszőlő erejét! A medveszőlő koncentrált kivonatát tartalmazza a patikában vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszer, az Urzinol tabletta. A medveszőlő természetes baktériumölő hatását 74 különféle, húgyúti fertőzésben szerepet játszó kórokozó ellen igazolták. Ha a tünetek megjelenését követő 48 órában elkezdjük használni az Urzinolt, a medveszőlő enyhíti a gyakori vizelési ingert, és mérsékli a pisiléskor jelentkező égő érzést is – használatával akár az antibiotikumszedés is elkerülhető.

HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!