Ha már nemcsak a nyári szezon előtt borít el a pánik a mérleg láttán, hanem évközben is egyre szűkebbek a ruhák, akkor valószínűleg te is tapasztalod, hogy a változókor nem csupán hőhullámokat hoz, hanem pluszkilókat is. És ez bizony nem kizárólag a fürdőruha miatt lehet gond.

A klimax idején a szervezetünkben drámai hormonális változások zajlanak. Az ösztrogénszint csökkenése lassítja az anyagcserét, miközben a zsír hajlamosabb a has körül lerakódni a csípő és a comb helyett. Ebben az időszakban az inzulinrezisztencia is fokozódhat, ami tovább nehezíti a testsúly kontrollját. Ráadásul a csökkenő izomtömeg miatt kevesebb kalóriát éget el a testünk alapállapotban is.

Az ördögi kör, ami miatt nehéz lefogyni

A klimax többi kellemetlen tünete – hőhullámok, alvászavarok, hangulatingadozás, fáradtság – csak még inkább megnehezíti a pluszkilók elleni küzdelmet. A rossz alvás ugyanis fokozza a stresszhormon (kortizol) termelését, ami zsírraktározáshoz vezet. A fáradtság miatt nincs erőnk mozogni, a feszültséget, szorongást, depressziós hangulatot pedig sokan „vigaszevéssel” próbálják orvosolni. Ebből az ördögi körből nehéz kitörni.

Az első lépés: tünetcsökkentés

A sikeres súlycsökkentéshez először a klimaxos tüneteket kell enyhíteni. Ezt nem csak hormonpótlás útján érhetjük el, hiszen ez sokak számára ellenjavallt vagy nem kívánatos módszer. A kiegyensúlyozott vitamin- és ásványianyag-bevitellel segíthetjük a szervezetünket a harcban – különösen fontos a magnézium-, a kalcium- és a B-vitamin-pótlásról gondoskodni. Emellett fordulhatunk azokhoz a gyógynövényekhez is, amelyek hagyományosan enyhítik a változókori testi és lelki tüneteket, mint a fürtös poloskavész (Cimicifuga) vagy az orbáncfű. A rendszeres relaxáció, meditáció pedig csökkenti a stresszt, és javítja a hangulatot.

Ügyeljünk az étrendünkre!

A változókorban az étrendünknek minőségileg és mennyiségében is alkalmazkodnia kell az új helyzethez. Ha pont ugyanannyit és ugyanúgy étkezünk, mint eddig, azzal sajnos nem tudjuk megőrizni az alakunkat és enyhíteni a klimaxos panaszokat. Mivel a testünk kevesebb kalóriát igényel, érdemes csökkenteni az adagokat és megváltoztatni az ételeink összetételét. Az izomtömeg megőrzéséhez növeljük a fehérjebevitelt, a vércukorszint stabilizálásához pedig fogyasszunk összetett szénhidrátokat. A fitoösztrogénekben gazdag ételek (lenmag, szezámmag, hüvelyesek) segíthetnek az ösztrogénhiány miatt jelentkező tünetek enyhítésében.

Jöhet a mozgás!

A rendszeres testmozgás kulcsfontosságú a változókorban – és ha sikerül beépíteni a mindennapjainkba, azzal még tovább csökkenthetjük a klimax kínzó tüneteit amellett, hogy a súlyunkat is kontrollálni tudjuk. A kardió mozgás (gyaloglás, úszás, kerékpározás) segít ugyan a zsírégetésben, de az izomtömeg megőrzéséhez és anyagcserénk felgyorsításához hasznos, ha ezt erősítő edzésekkel kombináljuk. A jóga, a pilates például kiváló választás ebben az időszakban: nemcsak erősít, hanem csökkenti a stresszt és javítja az alvást is.

A Remifemin Plus segít a kínzó változókori tünetek csökkentésében

Az életmódváltásban és a tünetenyhítésben segíthet a patikában vény nélkül kapható növényi gyógyszer, a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta is. A Remifemin Plus a poloskavész speciális kivonatát tartalmazza, amelyről klinikai vizsgálatokkal igazolták, hogy csökkenti a hőhullámokat és az egyéb testi-lelki tüneteket: a központi idegrendszeren keresztül képes befolyásolni a hőszabályozást, az alvást, az érzelmi és kognitív funkciókat. A gyógyszer másik összetevője az orbáncfű, amely a változókorral járó lelki panaszok – álmatlanság, ingerlékenység, hangulatingadozások – enyhítésével erősíti a Cimicifuga hatását. A Remifemin Plus hosszú távon is alkalmazható, adagolása a tünetek erősségétől függően rugalmasan változtatható.

 

Remifemin packshot
Remifemin Plus - Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A borítókép forrása: Pexels
(Hirdetés)
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.