Minden második nő átesik életében egyszer az igen kellemetlen tünetekkel járó alsó húgyúti fertőzésen, amelyet a legtöbben felfázásként ismernek. Az elnevezés csalóka, hiszen a betegséget nem a hideg okozza, hanem – legtöbbször az E. coli – baktériumok elszaporodása. A kezelést azonban nem kell feltétlenül minden esetben az antibiotikumokra bízni – már csak az egyre terjedő antibiotikumrezisztencia miatt sem.
Amikor a múlt század elején az antibiotikumok megjelentek a gyógyításban, a fertőzéses betegségek kezelésében hatalmas javulás következett be. Az új gyógyszereket azonban nem mindig használták megfelelően: már az 1960-as években is voltak arról tapasztalatok, hogy a baktériumok nem reagálnak a kezelésre. Egy részükről az is kiderült, hogy többféle antibiotikummal szemben is ellenállóak. Egy hat évvel ezelőtt készült tanulmányban pedig már arról írtak a kutatók, hogy évente több mint egymillió ember halt meg az antibiotikumrezisztencia (AB-rezisztencia) miatt kezelhetetlen fertőzések következtében – ez több, mint azoknak a száma, akik maláriában vagy AIDS-ben hunytak el. Ha nem teszünk ellene, 2050-re 10 millióra nőhet ez a szám, az AB-rezisztencia vezető halálok lehet.
A baktériumok gyorsan alkalmazkodnak
Az AB-rezisztencia a baktériumok gyors alkalmazkodóképességének „köszönhető”. Olyan új tulajdonságokat „szereznek be”, amelyek segítségével képesek ellenállni az ellenük bevetett gyógyszerekkel szemben. Ez óriási probléma, hiszen a bakteriális fertőzések sokkal nehezebben kezelhetők emiatt, de például a rákterápiákat, a transzplantációkat vagy akár a koraszülöttek ellátását is veszélyeztetheti a rezisztens baktériumok számának növekedése. Az AB-rezisztencia már most is kihívások elé állítja a közegészségügyi rendszereket.
Létezik nem antibiotikum alapú kezelés
A rezisztencia kialakulásának oka, hogy az antibiotikumokat sokszor indokolatlanul vagy nem az előírásoknak megfelelően alkalmazzák. Az ijesztő számok ellenére a nőknél nagyon gyakran előforduló hólyaghurut kezelésében is gyakran az antibiotikumterápia az első gondolat. Ennek oka, hogy a legtöbb húgyúti fertőzést az E. coli baktériumok okozzák, amelyeket az antibiotikumok általában képesek elpusztítani. De az AB-rezisztencia már ezen a téren is lehet akadály, ráadásul a komplikációmentes hólyaghurut esetében van más lehetőség is a gyógyulásra.
Napi 2-3 liter folyadék és fitoterápia
Két évvel ezelőtt két hazai szakorvosi társaság (Magyar Nőorvos Társaság, Magyar Urológusok Társasága) egyetértésében született meg az a konszenzusdokumentum, amely szakmai ajánlásokat fogalmazott meg a komplikációmentes hólyaghurut kezelésére vonatkozóan. Az ajánlás szerint az első 48 órában elkezdett fitoterápia (gyógynövények, gyógyteák alkalmazása) a vizeletkiválasztást serkentő bőséges (napi 2-3 liter) folyadékfogyasztással kiegészítve alternatíva lehet az AB-használat elkerülésére. Ez azért is fontos, mert az antibiotikumok felboríthatják a hüvelyflóra egyensúlyát, ami növeli a fertőzések kiújulásának kockázatát – ezért könnyen ördögi körbe kerülhetünk.
Lépjünk időben, használjuk a medveszőlő erejét!
A gyógynövények közül hasznosak lehetnek a vizelethajtó hatásúak (csalán, mezei zsurló, aranyvessző), a megnövekedett vizelettermelődéssel ugyanis „átmossuk” a húgyutakat, megszabadulhatunk a pangó vizelettől, ezáltal megakadályozzuk a baktériumok szaporodását. A húgyúti fertőzésekre évszázadok óta alkalmazott gyógynövény a gyulladáscsökkentő hatású medveszőlőlevél, amelynek koncentrált kivonatát tartalmazza az Urzinol tabletta. A medveszőlő természetes baktériumölő hatását74 különféle, húgyúti fertőzésben szerepet játszó kórokozó ellen igazolták. Ha a tünetek megjelenését követő 48 órában elkezdjük használni az Urzinolt, a medveszőlő enyhíti a gyakori vizelési ingert, és mérsékli a pisiléskor jelentkező égő érzést is. Az Urzinol patikában vény nélkül kapható, garantált minőségű hagyományos növényi gyógyszer, amely terápiás alternatíva lehet arra, hogy elkerüljük az antibiotikumterápiát.

HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!