A mikrobiom fogalma az utóbbi években egyre gyakrabban kerül elő az egészséggel foglalkozó írásokban, ám sokan még mindig nem tudják, pontosan mit is jelent a kifejezés, és azzal sincsenek tisztában, mi a jelentősége a szervezetben.
A mikrobiom összetett ökoszisztéma, amelyben számtalan mikroorganizmus – baktérium, vírus, gomba és más egysejtű – él együtt, a test külső felületén (bőr), illetve belül (bélrendszer, légutak, hüvely). A mikrobiom minden emberben más, egyedi jellemzőket hordozó rendszer. Az „alapokat” születéskor kapjuk, később a mikrobiom az évek során folyamatosan fejlődik, a környezeti hatásoktól és az életmódunktól függően változik – összetétele nagy befolyással van az egészségi állapotunkra.
A mikrobiom szerepe a szervezetben
A bélrendszer mikrobiomja a „legnépesebb”, a benne szereplő mikroorganizmusok jelentős szerepet játszanak a táplálék lebontásában, vitaminok termelésében, a zsírok és szénhidrátok feldolgozásában, az inzulinszint szabályozásában. A mikrobiom segíti az immunsejtek fejlődését, gyulladáscsökkentő és daganatellenes hatású anyagokat is előállít. A bél mikrobiomja által termelt rövid láncú zsírsavak szabályozzák az inzulin- és a vércukorszintet, ezáltal hatással vannak az éhségérzet szabályozására, hosszú távon a testsúlyra is. Kutatások bizonyítják, hogy a bélmikrobiom összeköttetésben áll az agy sejtjeivel is, így a mikrobiom egyensúlyának változása a mentális egészségünket is befolyásolhatja.
Az egyensúly könnyen felborulhat
A mikrobiom összetett rendszer, ezért igen érzékeny is. A stressz, az egészségtelen táplálkozás, a rendszertelen életmód vagy a nem indokolt antibiotikumkezelések könnyen felboríthatják a rendszert alkotó mikroorganizmusok kényes egyensúlyát. Az antibiotikumok hatására ugyanis nemcsak a kórokozók, hanem a hasznos baktériumok (pl. Lactobacillus, bifidobaktériumok) is elpusztulhatnak a bélrendszerben és a hüvelyflórában.
Nem minden esetben van szükség antibiotikumra
Sürgető vizelési inger, égő, csípő érzés pisiléskor, fájdalom az alhasban – sok nő számára ismerősek ezek a kellemetlen tünetek. A komplikációmentes akut hólyaghurut, közismert nevén a felfázás gyakori nőgyógyászati probléma, amely a baktériumok – legtöbbször az E. coli – elszaporodása miatt alakul ki. A korábbi bevett gyakorlattal szemben ma már a hazai és európai szakmai ajánlások szerint sem feltétlenül szükséges azonnal antibiotikumot alkalmazni. Bizonyos esetekben, így például, ha a tünetek enyhék, a folyadékbevitel megnövelésével, tünetenyhítő szerekkel is úrrá lehetünk a betegségen.
Természetes gyógymód: fitoterápia és bőséges folyadékfogyasztás
Az első 48 órában bőséges folyadékbevitellel (napi 2-3 liter víz vagy gyógytea), fitoterápiás készítmények alkalmazásával, ha szükséges, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító készítményekkel enyhíthetjük a hólyaghurut tüneteit – így sokszor elkerülhető az antibiotikumterápia, ezzel is kímélve a szervezetünket.
Medveszőlőlevél a húgyutak egészségéért
A fitoterápiában használhatjuk a vizelethajtó hatású teákat a kiválasztás serkentésére, ezáltal megszüntetjük a vizelet pangását a hólyagban. A húgyúti betegségek gyógyítására évszázadok óta alkalmazzák a medveszőlőlevelet, amely ma már nem csak tea formájában elérhető. A patikában recept nélkül kapható Urzinol tabletta hagyományos növényi gyógyszer, amely a medveszőlőlevél koncentrált kivonatát tartalmazza. Ha a tünetek megjelenését követően minél hamarabb elkezdjük alkalmazni, a medveszőlő enyhíti a gyakori vizelési ingert, és mérsékli a pisiléskor jelentkező égő érzést is – az Urzinol biztonságos és hatásos alternatíva lehet, amelynek segítségével akár az antibiotikum szedése is elkerülhető. A medveszőlőlevél természetes baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatását klinikai vizsgálatok is igazolták. A gyógynövény hatóanyagának nagy előnye az is, hogy azzal szemben nem alakul ki rezisztencia.

HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!