Amikor a változókorról beszélünk, gyakran szóba kerül a „rugalmatlanság” mint lelki vagy mentális állapot: ebben az életkorban nehezebb alkalmazkodni a gyorsan változó világhoz. Pedig a rugalmasságunk testi értelemben is csökken ezekben az években: a bőr, az ízületek, a csontozat, sőt a hüvely is veszít belőle a klimax során. Mit tehetünk mindezek ellensúlyozásáért?
A menopauzával járó változások legfontosabb okozója az, hogy a női hormonok, köztük az ösztrogén szintje csökken. Ez a hormon nemcsak a menstruációs ciklusban játszik szerepet, hanem számos egyéb testi folyamatot is befolyásol: többek között segíti a bőr hidratáltságát, a nyálkahártyák védelmét, az ízületek rugalmasságát és a csontsűrűség fenntartását. A klimax során lezajló hormonális változásnak látványos és kevésbé látványos jelei is vannak. Nézzük sorban, mi változik, és hogyan segíthetünk magunkon!
Bőr, haj, köröm – a látható jelek
A hormonszintcsökkenés hatására lassul a kollagén- és elasztintermelés, kevesebb hialuronsav képződik a szervezetben, a kötőszövetek gyengülnek. A bőr, a haj elvékonyodik, szárazabbá, töredezetté válik, és a körmök is könnyebben törnek, repednek.
Mit tehetünk?
Fontos a belső hidratálás (bőséges folyadékbevitel), valamint a külső ápolás is: hialuronsavat, kollagént vagy E-vitamint tartalmazó krémekkel, hajolajokkal, körömerősítő szerekkel. A biotin-, cink- és szilíciumtartalmú étrend-kiegészítők is segíthetnek.
Szemszárazság – a látást is elhomályosítja
A szem nedvesítéséért felelős könnytermelés szintén csökkenhet a klimax során, ami nemcsak égő, szúró érzéssel jár, de még a látást is ronthatja átmenetileg.
Mit tehetünk?
Műkönnyet, szemcseppeket alkalmazhatunk, illetve fontos, hogy csökkentsük a képernyőhasználatot, amennyire csak lehetséges. Ha mégis előtte dolgozunk, ügyeljünk arra, hogy gyakran pislogjunk, és használjunk szemvédő monitorokat! Az omega-3 zsírsavakban gazdag étrend szintén hozzájárul szemünk egészségéhez.
Csontok, ízületek – a rejtett kockázatok
Az ösztrogénszint csökkenésével a csontsűrűség is csökkenhet – a csontritkulás pedig fokozza a törések kockázatát. Az ízületek is merevebbé, fájdalmasabbá válhatnak kollagén hiányában.
Mit tehetünk?
A rendszeres mozgás, a D-vitamin- és kalciumpótlás, valamint a csontépítést támogató étrend-kiegészítők segíthetnek. Ízületi fájdalom esetén omega-3, kurkuma- és kollagéntartalmú készítmények is szóba jöhetnek.
Fogak – ne veszítsük el ezeket sem!
Az íny sorvadása, a nyálkahártyák szárazsága és a csontsűrűség csökkenése a fogak meglazulásához, sőt elvesztéséhez is vezethet.
Mit tehetünk?
Ebben a korban még jobban ügyeljünk a szájhigiéniára, rendszeresen járjunk fogorvoshoz, akkor is, ha nincs panaszunk, és válasszunk magas fluorid- és kalciumtartalmú szájápolási termékeket.
Hüvelyszárazság – ne legyen tabu!
Változókorban a hormonális hatások miatt a hüvelyhám is elvékonyodik, kevésbé lesz rugalmas és nedves, ami nemcsak a szexuális együttléteket nehezítheti meg, de a különböző fertőzésekre is fogékonyabbá tesz.
Mit tehetünk?
Nemcsak az orvosi javallatra alkalmazható, ösztrogéntartalmú helyi készítményekkel, de a recept nélkül kapható hüvelyhidratálók használatával is enyhíthetők ezek a tünetek. A rendszeres szexuális aktivitás szintén segíti a nyálkahártya egészségének megőrzését.
Cikatridina: hidratál és regenerál
A hormonmentes, komplex összetételű Cikatridina hüvelykúp és kenőcs nagy molekulasúlyú hialuronsavat tartalmaz, ennek köszönhetően hatásosak a hüvelyszárazság kezelésében és az intimterületek regenerációjában. A nagy molekulasúlyú hialuronsav ugyanis – ellentétben a kozmetikumokban alkalmazott alacsony molekulasúlyú anyaggal – a hüvelyhám felszínén marad, ahol vízben gazdag védőréteget képez, amely hidratál, gátolja a vízvesztést és véd a külső behatásokkal szemben. A hialuronsav erősíti a hüvely hámszövetének szerkezetét és segíti a hüvely nedvességtartalmának helyreállítását, a gyógynövényi összetevők pedig hozzájárulnak a tünetenyhítéshez. A kenőcsöt a szeméremtestet és a hüvelybemenet környékét borító hámszövet irritációjának enyhítésére lehet alkalmazni. A két készítmény önállóan vagy párhuzamosan is használható. A patikában vény nélkül kapható Cikatridina hüvelykúp az átmenetileg és a változókori, tartósan fennálló hüvelyszárazság kezelésére is alkalmazható. A tünetenyhítő hatásért, annak fenntartásáért a napi rendszerességű kúra szükség szerint folytatható, ismételhető.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!