A várandósságra való felkészüléskor még mindig kevés szó esik az aranyérről, pedig a kismamák többsége már a terhesség alatt találkozik vele, a hüvelyi szülést követően pedig a legtöbben megküzdenek a tünetekkel. Mi okozhatja ezt a betegséget, és mit tehetünk ellene?
Hajlamosak lehetünk azt gondolni, hogy az aranyeres panaszok eltörpülnek a várandóssággal és a szüléssel járó egyéb kihívások mellett, de aki érezte már a kellemetlen tüneteket – a viszketést a végbéltájon, a fájdalmas, esetleg vérző, kitüremkedő csomókat –, az jól tudja, hogy nem lehet azokat figyelmen kívül hagyni. És persze nem is kell, hiszen van rá segítség.
Az aranyér okai a terhesség alatt és után
-
Hormonális változások
A terhesség alatt a hormonok – az ösztrogén és a progeszteron – szintje folyamatosan változik, ezzel szabályozva a méh tágulását, a méhlepény vérellátását, a tejmirigyek növekedését, a simaizmok működését és a kötőszövetek nyúlékonyságát. Ezek miatt jelentkeznek a hangulatváltozások, a mellfeszülés, a reflux, a puffadás és az aranyér is. Ez utóbbi kialakulásáért a progeszteron a felelős: szintjének emelkedése ugyanis lelassítja a bélmozgást, ami székrekedéshez, ezáltal nehezített székletürítéshez vezet. A szérumszintjének növekedése által nő a kötőszövetek rugalmassága, hogy könnyebb legyen a magzat áthaladása a szülőcsatornán. Az erőlködés szülés közben pedig szintén elősegíti az aranyér kialakulását, illetve a tünetek súlyosbodását.
Mit tehetünk? A bélmozgást kiegyensúlyozott, rostdús táplálkozással és megfelelő, legalább napi 2 liter folyadékfogyasztással serkenthetjük. A kíméletes, de rendszeres mozgás szintén elengedhetetlen, illetve az sem árt, ha odafigyelünk a helyes illemhelyhasználatra. Ha a WC-n ülve lábunkat egy kis sámli segítségével megemeljük, csökkenthetjük az erőlködés mértékét. Törekedjünk arra, hogy 5 percnél többet ne töltsünk a mellékhelyiségben, és ügyeljünk a helyes intimhigiéniára is!
-
A növekvő súly
A fejlődő magzat súlya önmagában nagy nyomást gyakorol a medencére és a gátizomzatra, ami miatt meglazulhatnak a kötőszövetek, kitágulhat, megereszkedhet, előeshet az aranyeres végbélfonat. Különösen a várandósság utolsó harmadában gyakori ez, hiszen akkor a legjelentősebb a magzat testsúlygyarapodása, és a progeszterontermelés is eléri a maximális szintet.
Mit tehetünk? Igyekezzünk odafigyelni arra, hogy ne hízzunk többet, mint amennyit feltétlenül szükséges. Az ideális testsúlygyarapodás a terhesség alatt függ a kiinduló testtömegindextől (BMI), a terhesség előtti testsúlytól és a magzat fejlődésétől is, de általánosságban elmondható, hogy a normál testsúlyú kismamák 11-16 kg-ot hízhatnak. Ennek nagy része a magzat, a magzatvíz, a méhlepény, a méh, a vérplazma, a víz, az izomtömeg, a zsírréteg és az emlőmirigy állományának növekedéséből adódik.
-
A magzatvédő vitaminok
A magzatvédő vitaminok szedésével megelőzhetők bizonyos fejlődési rendellenességek, és hozzájárulnak a kismama egészségének megőrzéséhez. Ugyanakkor vastartalmuk miatt székrekedést okozhatnak, hiszen a vas lelassítja a bélmozgást, és keményíti a székletet.
Mit tehetünk? A magzatvédő vitaminok szedését akkor sem javasolt abbahagyni, ha székrekedést tapasztalunk. A már említett általános életmódbeli és táplálkozási tanácsok segíthetnek lazítani a székletet.
-
A szüléssel járó erőlködés
A hüvelyi szüléskor komoly nyomás nehezedik a gáttájékra, amely miatt sajnos gyakran alakul ki vagy súlyosbodik a már meglévő aranyér. Ezt természetesen nem tudjuk kivédeni, ugyanakkor szenvedni sem kell az ezzel járó panaszoktól, hiszen van segítség az aranyeres tünetek enyhítésére és a mielőbbi gyógyuláshoz.
Proktis-M: telitalálat aranyérre
Ebben segít a vény nélkül kapható Proktis-M termékcsalád, amely micellákba „csomagolt” hialuronsavat és gyógynövénykivonatokat tartalmaz. A Proktis-M kenőcs és kúp már az aranyér első tüneteit – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, vérzés – enyhíti. A hialuronsav gyorsítja, javítja a szövetregenerációt, segíti a sebgyógyulást, erősíti a meglazult szövetek szerkezetét és rugalmasságát, a további összetevők pedig gyulladáscsökkentő hatásukról ismert gyógynövényekből származnak. A Proktis-M kúp a belső, a Proktis-M plus kenőcs pedig a külső aranyeres panaszokra ajánlott.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!