A szájüregi rák néhány jele nem nyilvánvaló, mert nem látható helyeken is kialakulhatnak. És minél később diagnosztizálják, annál kevésbé eredményes a kezelés.
A jó hír az, hogy amennyiben korán felismerésre kerülnek, a szájüregi daganatos megbetegedések nagyon jól gyógyíthatók, tehát a korai diagnózis kulcsfontosságú.
Az alábbi 8 tünetre mindenképpen érdemes odafigyelni:
- szájüregi fájdalom
- vérzés a szájban, amely nem gyógyul
- nyaki duzzanat
- elszíneződött terület a szájon vagy a szájüregben
- csomó vagy megvastagodás az arcbőrben
- zsibbadás a nyelvben vagy a szájüreg egy másik részében
- olyan érzés, mintha valami folyamatosan fogná a torkát
- megváltozott hang.
Ha a fent felsorolt tünetek több mint két hétig tartanak, forduljon orvoshoz vagy fogorvoshoz a probléma okának kiderítéséhez.
A tünetek figyelése mellett fontos, hogy rendszeresen végeztessen szájüregi szűrővizsgálatokat (például a fogorvossal, szájsebésszel), hogy a problémák már a korai szakaszban észlelhetők legyenek. Ezeket a vizsgálatokat érdemes a szokásos fogászati ellenőrzések alkalmával, legalább évente kétszer megejteni, hiszen a szájüregi rák szűrése kevesebb, mint 10 percet vesz igénybe. Ennek során orvosa vagy fogorvosa vizuális ellenőrzést végez a nyelv és a szájüreg kóros színét és egyéb elváltozásokat keresve.
A szájüregi rák kockázata csökkenthető az alábbiak betartásával:
- Hagyja abba a dohányzást. A szájüregi rákos betegek körülbelül 90 százaléka dohányzik, a kockázatuk pedig a használat mennyiségével és időtartamával együtt nő. A dohány a legszorosabb kapcsolatban áll a szájüregi rákkal, jelentősen és közvetlenül károsítva a szájüreget, beleértve az ajkakat, a fogakat és az ínyt.
- Védőoltás a HPV ellen. Drámaian növekszik a humán papilloma vírushoz (HPV) társuló szájüregi rákok gyakorisága. A HPV nemi úton terjed, de védőoltással és/vagy megfelelő szexuális óvintézkedésekkel megelőzhető.
- Mértékletesen igyon alkoholt. Bár az alkoholfogyasztás kisebb kockázati tényező, mint a dohányzás, növelheti a szájüregi rák kockázatát is.
- Jó szájhigiéné. Amellett, hogy évente kétszer meg kell vizsgálnia a fogait, folytassa a jó szájhigiénét otthon is, napi kétszer fogmosással és fogselyem használatával.
- Egészséges étrend. A fogak egészségének megőrzése túlmutat a fogmosáson. A szakorvosok azt ajánlják, hogy az étrend bőségesen tartalmazzon vizet, gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonákat és sovány fehérjét. Ügyeljen arra, hogy kerülje a cukros finomságokat, hogy távol tartsa a káros baktériumokat.