A duzzadt nyirokmirigyek általában nem jelentenek súlyosabb problémát, de a nyak oldalán lévő megnagyobbodás néha daganatot jelezhet.
Mik azok a nyirokcsomók?
A nyakon két területet nevezünk mirigynek. A nyálmirigyek nyálat biztosítanak a szájnak, hogy nedves maradjon. Az állkapocs alatt és az arc két oldalán vannak. A nyirokmirigyek, más néven nyirokcsomók, többnyire a nyak oldalán találhatók. A testszerte megtalálható nyirokmirigyek megszabadítanak olyan dolgoktól, amelyek a szervezetünk számára nem „kívánatosak”, mint például a baktériumok, vírusok és egyéb idegen anyagok. Körülbelül 600 borsó/bab méretű nyirokcsomó található az egész testben, a lábaktól az állkapocsig.
Miért duzzadhatnak meg a nyirokcsomók?
Amikor egy nyirokcsomó valami káros idegen anyagot észlel a szervezetben, a belsejében lévő vérsejtek használja fel azok elpusztítására, vagyis harcol a fertőzések és a betegségek ellen. Amikor a nyirokcsomók elkezdik ezt a folyamatot, a mirigyek nagyobbá válnak. A megfázás, a torokfájás és a fülfertőzések mind-mind a nyirokcsomók duzzanatához vezetnek. A fertőzés elmúltával a nyirokcsomó is normál méretűre zsugorodik.
Az állkapocs alatti nyirokmirigyek duzzanata ritkán jelent problémát. Megduzzadhatnak, ha a szájba jutó egyik nyálcsatorna beszűkül vagy eltömődik. A rák kialakulásának esélye ezekben a mirigyekben minimális. Inkább a nyak oldalán lévő megnagyobbodott nyirokcsomók lehetnek aggasztók.
Mikor lehet a duzzadt nyirokcsomó a rák jele?
Mindenképpen orvosi kivizsgálásra van szükség, ha a duzzadt nyaki nyirokcsomó:
- átmérője legalább 1 centiméter
- fájdalmas
- több mint két hete van ott.
Milyen daganattípusok kapcsolódnak leggyakrabban a duzzadt nyirokmirigyekhez?
A laphámrák, valamint az arcon vagy a fejbőrön kezdődő bőrrákok. Vannak olyan szájüregi daganatok, amelyek egy fogorvosi vizsgálattal felismerhetők. A limfóma, vagyis a nyirokcsomók rákja is okozhatja a duzzanatot.