A prosztata egy gesztenye nagyságú, izmos-mirigyes szerv, amely a férfiak húgyhólyagja alatt helyezkedik el, körülöleli a húgycsövet, és fontos szerepet tölt be a szexuális funkció szabályozásában. Ha megbetegszik, az elsősorban a vizelési zavarok megjelenéséből látszik. Na de mi baja lehet a prosztatának?
A prosztata nélkülözhetetlen a férfiegészséghez
A prosztata az izomzata összehúzódásával segíti a húgyutakból kijuttatni az ejakulátumot. Az általa termelt nyák a sperma lényeges összetevője, annak lúgossága megvédi a hímivarsejteket a hüvely enyhén savas kémhatásától, energiát ad nekik, növeli a mozgékonyságukat, és életképesen juttatja el őket rendeltetési helyükre. Ha ez nem működik rendesen, akkor nemcsak az intimitás megélése okozhat nehézségeket, de gondok akadhatnak a megtermékenyítéssel is – azaz, ha a prosztata megbetegszik, akkor a szex és a gyermeknemzés is veszélybe kerülhet. Ha megnagyobbodik vagy begyullad, akkor ráadásul nyomja, összeszorítja a húgycsövet, és akár el is zárhatja a vizelet útját – vagyis addig működik normálisan a vizeletürítés, amíg a prosztata egészséges. Nézzük, mitől betegedhet meg ez a szerv, és mit tehetünk, hogy megőrizzük az egészségét!
Baj, ha megnagyobbodik
A prosztata működését több tényező is befolyásolhatja, például az életkor, a hormonok, az étrend, a mozgás és a genetika. Talán a legismertebb prosztatabetegség az idősebb férfiaknál nagyon gyakran előforduló benignus prosztata hiperplázia (BPH), azaz a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás.
Tünetek:
- gyakori éjszakai vizelés (nocturia),
- hirtelen fellépő, sürgető vizelési inger,
- nehezített vizeletürítés,
- gyenge vizeletsugár,
- utócsepegés, inkontinencia.
Kezelés nélkül a megnagyobbodott prosztata akár teljesen elzárhatja a távozni készülő vizelet útját. Az így pangó vizelet kedvez a baktériumok elszaporodásának, tehát növeli a húgyhólyagban kialakuló fertőzések esélyét. Ha pedig a húgyutak feltöltődnek vizelettel, az ezáltal generált nyomás tönkreteheti a vese szöveteit, így veseelégtelenséget okozhat.
Baj, ha begyullad
A prosztata másik gyakori betegsége a prosztatagyulladás. Ennek két fajtája van, az akut és a krónikus bakteriális prosztatagyulladás. Mindkettőt valamilyen kórokozó jelenléte váltja ki, ám a tünetek eltérőek. Az akut prosztatagyulladást lehetetlen nem észrevenni, hiszen megjelenése nagyfokú elesettséggel, lázzal, fájdalommal jár.
A krónikus bakteriális prosztatagyulladás (CBP) tünetei:
- legalább három hónapja fennálló tünetek,
- váltakozó intenzitású panaszok,
- tünetes és tünetmentes periódusok váltakozása,
- tompa, feszítő alhasi diszkomfortérzés,
- gyakori és sürgető vizelési inger,
- éjszakai vizelés,
- szexuális zavarok.
Ha kórokozó jelenléte laborvizsgálattal kimutatható, általában hosszú, 6-12 hetes antibiotikumkúrával gyógyítható a betegség. Diagnosztizálását azonban megnehezíti, hogy az enyhe és zavaros tünetek miatt a legtöbben nem fordulnak időben orvoshoz, és azt gondolják, hogy a betegség magától meg fog gyógyulni.
Proxelan és tudatosság: így őrizhetjük meg a férfiegészséget
A megbetegedések megelőzésében fontos a tudatos életmód: a rendszeres mozgás, a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás, a mértékletes alkohol- és kávéfogyasztás, valamint a rendszeres és biztonságos szexuális aktivitás. Ezek mellett érdemes rendszeresen szűrővizsgálatra járni, illetve, ha a fenti tünetek jelentkeznek, azonnal urológushoz fordulni. Az orvos által javasolt kezelések kiegészítéseképpen használható a Proxelan végbélkúp a prosztatabetegségek tüneteinek enyhítésére. A helyi kezelésre javasolt Proxelan végbélkúp hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmaz, amelyek nyugtatják és ápolják a környező szöveteket. Az összetevői az emésztőrendszert kikerülve célzottan a probléma forrásánál szabadulnak fel, és segítenek prosztata a feszülő, pangásos állapotaival járó vizelési zavarok enyhítésében. A Proxelan végbélkúp harmincdarabos kiszerelésben, vény nélkül kapható a patikákban. A 30 napos bevezető kúra után a kezelés ismételhető és akár tartósan is alkalmazható.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!