A csecsemők és a kisgyermekek fülfertőzései rendkívül gyakoriak. Sok szülő aggódik amiatt, hogy egy fülfertőzés visszafordíthatatlanul károsíthatja gyermeke hallását.
Általában hat gyermekből ötnél tapasztalható a harmadik születésnapja előtt fülfertőzés, melynek leggyakoribb típusa a középfülgyulladás. Ha a kisgyermeknek fáj a torka, megfázott vagy felső légúti fertőzése van, akkor a baktériumok a fülkürtön (a garatot a középfüllel összekötő vékony, nyálkahártyával bélelt csatorna) keresztül a középfülbe juthatnak. Ennek eredményeként folyadék felhalmozódik fel a dobhártya mögött a középfül egyes részeinek duzzanatát okozva.
A csecsemők és a gyermekek két ok miatt nagyobb valószínűséggel szenvednek fülfertőzésben, mint a felnőttek. Ezek az alábbiak:
- immunrendszerük még nem fejlődött ki teljesen és így kevésbé hatékony a fertőzések leküzdésében
- a fülkürtök kisebbek és vízszintesebbek, ami megnehezíti a folyadék kifolyását a fülből.
A fülfertőzés jelei és tünetei
A fülfertőzés jellemző tünete a fül és a fül körüli terület fájdalma. A csecsemők fülfertőzései azonban már azelőtt is előfordulhatnak, hogy beszélni tudnának, így a szülőknek kell felismerniük az árulkodó jeleket. Ezek az alábbiak lehetnek:
- a fül „húzogatása”
- gyakoribb sírás
- ingerlékenység
- hallásproblémák
- alvási nehézség
- láz, különösen a csecsemőknél
- szivárgó folyadék a fülből
- egyensúlyzavarok.
Az azonnali figyelmet igénylő tünetek közé tartozik a magas láz, a súlyos fájdalom, valamint a véres vagy gennyes váladékozás a fülből.
A fülfertőzések kezelése
A legtöbb fülfertőzés kezelés nélkül elmúlik, és azok, amelyek nem, általában egyszerűen kezelhetők.
6 hónapos kor alatt
A 6 hónaposnál fiatalabb csecsemők szinte mindig antibiotikumot kapnak. Optimális esetben ezt mikrobiológiai mintavétel és bakteriológiai vizsgálat előzi meg a célzott (az adott baktérium elpusztítására képes) antimikrobiális szer kiválasztása érdekében. A gyógyszeres terápia mindenképpen szükséges, mert a fülfertőzések szövődményei súlyosabbak lehetnek a csecsemőknél és a dobhártya mögé „szorult” baktériumok a test más részeire átterjedve további fertőzéseket okozhatnak.
6 hónapos és 2 éves kor között
Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) irányelve az, hogy két-három napig figyelik a gyermeket, mielőtt antibiotikumot írnak fel. Fájdalom és előrehaladott fülfertőzés esetén azonban szükséges a mielőbbi antibakteriális kezelés.
2 éves kor felett
A 2 évesnél idősebb gyermekeknél a nem súlyos fülfertőzések általában kezelés nélkül megszűnnek. Szükség esetén a fájdalom vény nélkül kapható gyógyszerekkel is csillapítható. Ha 2-3 nap múlva nincs javulás, indokolt lehet az antibiotikum alkalmazása.
Sajnos néhány csecsemő és kisgyermek esetében gyakori a visszatérő fülfertőzésben, így esetükben megoldást jelenthet a műtét (a dobhártyába kis műanyag cső beültetése, amely néhány hónap múlva magától is kiesik vagy fülkürttágítás).
A fülfertőzések megelőzése
A fülfertőzés kockázata csökkenthető az alábbiak betartásával:
- Azoknál a gyermekeknél, akik megkapják a kötelező és az ajánlott védőoltásokat, ritkábban alakul ki a fülfertőzés, mint a be nem oltott társaiknál.
- Az anyatej olyan antitesteket tartalmaz, amelyek hozzájárulhatnak a fülfertőzések és számos egyéb betegség kockázatának csökkentéséhez. Akár anyatejjel, akár tápszerrel táplálja a csecsemőt, a gyermek az etetés során ülő helyzetben legyen, ami megakadályozza a folyadék középfülbe áramlását.
- A rendszeres kézmosás a különböző baktériumok és vírusok elleni védekezés legegyszerűbb módszere.
- Ne engedje, hogy a csecsemő közelébe a beteg gyerekeket és felnőtteket.
- A passzív dohányzásnak kitett gyermekeknél háromszor nagyobb az esély a fülfertőzés kialakulására, mint azoknál, akik ennek nincsenek kitéve.
Függetlenül a fülfertőzéstől, ajánlott a rendszeres hallásvizsgálat, amivel időben diagnosztizálhatók a hallási problémák.