Ha fémallergiája van, tudhatja, hogy az érmék, ékszerek és még a kilincsek érintése is allergiás bőrtüneteket válthat ki.
Honnan tudja, hogy allergiás-e a fémre?
A fémallergia hasonló bármely más típusú allergiás reakcióhoz. Az allergiás egyén bőrsejtjei kis fémmolekulákat vesznek fel, amelyek a nyirokcsomókba jutnak. A szervezet úgy kezeli ezt az anyagot, mint egy idegen „betolakodót”, és gyorsan immunválaszt hoz létre. Az eredmény: bőrpír, viszketés, duzzanat vagy kiütés, bőrhólyagosodással vagy hámlással a fémmel való érintkezés helyén.
A fémallergia tünetei az enyhétől a súlyosig terjednek. Minden alkalommal, amikor újra ki van téve az allergén fémnek, a bőre ugyanúgy reagál.
A leginkább problémákat okozó fémek
Bármilyen fém okozhat allergiás tüneteket, de a nikkel, a kobalt és a kromátok a leggyakoribb allergének. A gyártók gyakran használnak nikkelt és kobaltot más fémekkel való ötvözéshez. Ezek a fémek a gyengébb minőségű ékszerekben (például ruhadíszek) találhatók meg. Ha allergiás a nikkelre, kobaltra vagy kromátokra, javasolt, hogy a gyengébb minőségű ékszereket cserélje le jobb minőségű fémekből készült ékszerekre. Azok a fémek, amelyek kevésbé valószínű, hogy allergiás reakciót váltanak ki, a következők:
- réz
- sárga arany
- platina
- rozsdamentes acél
- sterling ezüst.
Ha az aranyat szereti, mindenképpen minimum 14 karátos sárga aranyat válasszon. Kerülje a fehérarany és a bevonatos ékszereket, mivel ezeket néha nikkellel vagy kobalttal ötvözik.
Hol találhatók még allergén fémek?
Íme, 6 meglepő forrás:
- Tetováló tinták. Ha tetoválást fontolgat, és érzékeny bőre van, érdemes inkább lemondani erről, mert a tetoválófestékekben lévő pigmentek kobaltot és más nehézfémeket tartalmazhatnak.
- Mobiltelefonok. Ha allergiás a nikkelre vagy a kobaltra, mobiltelefonja a lehetséges expozíciós források egyike lehet.
- Szemüvegkeretek. Az ékszerekhez hasonlóan a szemüvegkereteket is néha nikkellel vagy kobalttal ötvözik. Ha úgy gondolja, hogy a keretei okolhatók, válasszon rozsdamentes acélból vagy műanyagból készülteket.
- Ruházati anyagok. A gombok, valamint a szegecsek és cipzárak a fém expozíciójának lehetséges forrásai.
- Kozmetikumok és szappanok. Mielőtt megvenne egy terméket, ellenőrizze a címkéjét. Például a szemceruza és a szemhéjfesték, valamint egyes szappanok kromátokat tartalmazhatnak.
- Mesterséges ízületek. Az olyan orvosi beültethető eszközök, mint a mesterséges ízületek, lemezek és csapok gyakran titánból készülnek, amelyek szintén allergiát okozhatnak.