A menopauza időszakára való „áttérés” gyakran kevésbé drámai, mint amilyennek hinné. Érdemes előre felkészülnie az élete következő szakaszára.
1. Menopauza: ez egy természetes folyamat
Hivatalosan a menopauza akkor következik be, ha 12 hónapja nem volt menstruációja. A perimenopauza, a menopauza előtti szakasz azonban néhány hónapot vagy akár egy évtizedet is igénybe vehet. A perimenopauza átlagosan 40 éves korban kezdődik és körülbelül négy évig tart. Ebben a fázisban a petefészkek fokozatosan kevesebb ösztrogént termelnek. Ez azt jelenti, hogy a menstruációs ciklusok megváltoznak (például hosszabb vagy rövidebb ideig tartanak, a vérzés mértéke havonta változik) a hormonok ingadozása miatt. Végül a menstruáció teljesen megszűnik.
2. Ismerje meg a perimenopauza tüneteit
A menopauza közeledtével a tünetek fokozódhatnak, beleértve az álmatlanságot, a hüvely szárazságát, az alacsony libidót (szexuális vágyat) és a hőhullámokat. Utóbbiakat az ösztrogén termelésben bekövetkező változások okozzák. A hormonpótló kezelések és az életmód megváltoztatása (például az étrend módosítása és a stressz kezelése) jelentősen enyhítheti a tüneteket.
3. Lehet, hogy nem a menopauza az oka a tüneteinek
A középkor időszakában rengeteg tényező befolyásolja a nők testi és lelki egészségét. Ezek közül néhány (például a pajzsmirigy rendellenességei, krónikus arcüreg-fertőzések) utánozhatja a menopauza jeleit. A lényeg, hogy nem kell együtt élni a kellemetlen tünetekkel, bármi legyen is az oka. Keresse fel az orvosát, hogy megtudja, mi okozza a panaszokat és hogyan lehet azokat a leghatékonyabban kezelni.
4. Életmódváltás - megkönnyítheti a menopauzát
Annak érdekében, hogy kevésbé zavarók, súlyosak legyenek a menopauza tünetei, fontolja meg alábbi életmódi tippek betartását:
- egészséges étrend sok kalciummal
- rendszeres testmozgás
- stresszkezelési technikák alkalmazása (például jóga, meditáció)
- a koffein- és az alkoholfogyasztás korlátozása
- legalább 7-8 óra alvás
- az egyéni kiváltó tényezőket (például fűszeres ételek, forró zuhany) azonosítása, amelyek „fellángoltatják” a hőhullámokat.
5. Hormonpótló terápia - enyhülést hozhat
Ha a menopauza tünetei egyéb módon nem enyhíthetők, a gyógyszerek segíthetnek. A kezelés különösen akkor hasznos, ha a hőhullámok zavarják az éjszakai alvást. A nők gyakran azt tapasztalják, hogy a szorongás és a depresszió enyhül, amint a hőhullámok és az éjszakai izzadás megszűnik.