A menstruációs ciklus bármilyen eltérése figyelmet érdemel, akkor pedig különösen, ha a problémák rendszeressé válnak, vagy akadályozzák a teherbeesést. A háttérben álló okok korai felderítéséhez és kezeléséhez elengedhetetlen az orvosi konzultáció, cikkünkben ugyanakkor bemutatjuk és összefoglaljuk a leggyakoribb lehetséges kórképeket.

Korai menopauza

Korai menopauzáról akkor beszélünk, ha a petefészkek normál működése 45 éves kor előtt megszűnik. Az így fellépő ösztrogénhiány a menstruációs ciklus rendszertelenségéhez vagy teljes leállásához vezethet, és meddőséget okozhat.

Hematológiai betegségek

Bizonyos véralvadási zavarok szintén okozhatnak cikluszavart. Ilyen az öröklött véralvadási rendellenesség, a von Willebrand-kór vagy az immuntrombocitopénia, amely egy, a szervezet saját vérlemezkéit megtámadó, autoimmun betegség.  Mindkét esetben  fokozódó vérzékenység lép fel, amely túlzott menstruációs vérzéssel jár.

A méhet érintő fertőzések

A méhnyálkahártyát érintő fertőzések, mint például az endometritisz, baktériumok által okozott gyulladást váltanak ki, ami fájdalmas és rendszertelen vérzést eredményezhet. Ha a fertőzést nem kezelik időben, komoly szövődmények léphetnek fel, és akár a fogantatást is befolyásolják.

A méhet érintő anatómiai eltérések

Bizonyos anatómiai eltérések gyakran vezetnek menstruációs zavarokhoz. Az egyik ilyen eltérés a mióma, amely egy, a méh izomzatában kifejlődött, jóindulatú daganat. Kialakulásának következtében erős és fájdalmas menstruációs vérzés, valamint kismedencei fájdalom jelentkezhet, amely befolyásolja a ciklus szabályosságát. Endometriózis esetén pedig a méhnyálkahártyasejtek szigetei jelennek meg a méhen kívül, például a petefészkeken vagy a hasüreg más részein. Ez az állapot erős fájdalommal, rendszertelen vagy túlzott vérzéssel, sőt akár meddőséggel is társulhat. A méhtestet vagy a méhnyakat érintő rosszindulatú daganatok szintén szabálytalan, szokatlanul erős, fájdalmas, esetleg közti vérzéssel járnak.

A petefészkeket érintő anatómiai elváltozások

A funkcionális petefészekciszták többnyire ártalmatlanok, és részei lehetnek a normál petefészek-működésnek. Ha azonban hormonális egyensúlyzavarok kísérik őket, késleltethetik a menstruációt, vagy rendellenes vérzést okozhatnak. Ezek közül a legelterjedtebb, hormonális zavar okozta elváltozás a policisztás ovárium szindróma (PCOS), amely a petefészkekben több apró cisztát hoz létre, és gyakran szabálytalan menstruációval, meddőséggel és egyéb, férfihormon-túlsúly okozta tünetekkel (fokozott szőrnövekedés, hajhullás, zsíros bőr) jár. Ritkább, de súlyosabb probléma a petefészekrák, amelynek korai tünetei közé tartozik a hasi puffadás, a fájdalom, a gyakori vizeletürítés és a rendszertelen menstruáció is.

A hormonháztartás zavara

A pajzsmirigy alulműködése, azaz a hipotireózis, illetve a túl magas prolaktinszint a leggyakoribb rendszertelen vagy kimaradó menstruációt okozó kórkép, amelyet a hormonháztartás zavara vált ki. Az agyalapi mirigyben termelődő, prolaktin nevű hormon befolyásolja a petefészkek működését, és szerepet játszik a tejtermelésben is. A túl magas prolaktinszint gátolhatja a peteérést, és nehezítheti a teherbeesést. A prolaktinszint emelkedésének hátterében különböző életmódbeli tényezők – stressz, erőteljes fizikai igénybevétel, túlsúly vagy épp szigorú diéta – állhatnak, de bizonyos gyógyszerek szedése is kiválthatja.

Premens tabletta: hormonmentes segítség cikluszavarokban

A szervezet hormonális egyensúlyának megbomlása esetén a barátcserje segíthet rendezni a cikluszavarokat. Ezt a gyógynövényt évszázadok óta használják a női hormonális problémák kezelésére, hatóanyagai ugyanis befolyásolják az agyalapi mirigy működését. A Premens filmtabletta jelenleg az egyetlen patikában kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer, amely ellenőrzött körülmények között termelt és feldolgozott barátcserje termésének koncentrált kivonatát tartalmazza. A Premens gátolja a prolaktin felszabadulását, igazoltan enyhíti a PMS testi-lelki tüneteit, és segít rendezni a szabálytalan menstruációs ciklust. A gyógyszer terápiás hatását klinikai vizsgálatok igazolták. A hatás eléréséhez javasolt dózis napi egy tabletta legalább 3 cikluson keresztül folyamatosan, a menstruáció alatt is. A Premens szedése szükség esetén folytatható, a tünetek kiújulása esetén újrakezdhető.

 

Premens
Vény nélkül kapható, barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

 

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A borítókép forrása: Pexels
(Hirdetés)
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.