Kínzó alhasi görcsök, égő érzés vizeletürítéskor, nem múló vizelési inger – ezek a panaszok kísérik a felfázásként is ismert hólyaghurutot. Mutatjuk, mit tehetünk az enyhe felfázás korai tünetei ellen.
Az ősz elejétől beköszöntő, hűvösebb időben sokan küszködnek a hólyaghurut kellemetlen tüneteivel. A panaszok megjelenésekor minden perc számít, ezért most a lehető legrövidebben összefoglaljuk a felfázás kialakulásával és kezelésével kapcsolatos tudnivalókat.
A hólyaghurut kialakulása
- A környezetünkben jelen lévő kórokozók a húgycsövön keresztül jutnak a húgyhólyagba.
- A szervezetünk általában felkészült a külső támadásokra, és az immunrendszer hamar megszabadul a betolakodóktól, ezért a legtöbb esetben észre sem vesszük azokat.
- A felfázást nem közvetlenül a hideg okozza, de van köze a megbetegedéshez. Ha lehűl az altest, összehúzódnak a hajszálerek, és ettől a helyi védekezőképesség is gyengül.
- Így nagyobb az esélye annak, hogy a kórokozók megtelepednek és elszaporodnak a hólyagban ahelyett, hogy egyszerűen kiürülnének onnan a vizelettel. Nőknél azért is fordul elő sűrűbben húgyúti fertőzés, mert a húgycsövük rövidebb, mint a férfiaké, így a baktériumoknak is kisebb utat kell megtenniük, hogy elérjék a hólyagot.
Jellemző tünetek:
- enyhe vagy erősebb alhasi görcsök,
- égő érzés vizeletürítéskor,
- állandó, sürgető vizelési inger,
- az ismételt vizeletürítés sem hoz megkönnyebbülést, úgy tűnhet, mintha a hólyag soha nem ürülne ki teljesen.
Teendők a tünetek jelentkezése esetén
A gyorsaságnak nagy szerepe van a felfázás kezelésében, mert a hólyaghurutot leggyakrabban okozó E. coli nevű bélbaktériumok száma 20-30 percenként megduplázódik. Már az első, enyhe tünetek esetén cselekedjünk! Ilyenkor még az alábbi praktikákkal is enyhíthetjük a panaszokat.
- Hólyaghurut esetén sok folyadékot kell inni, főleg tiszta vizet vagy gyógyteát, hogy átmossuk a húgyutakat.
- A vizeletet nem szabad tartogatni, mert a húgyhólyagban pangó folyadékban szaporodnak leginkább a kórokozók.
Urzinol: segíthetnek a gyógynövények
Az enyhe felfázás korai tünetei esetén a két legfontosabb teendő a kórokozók elpusztítása és a hólyag rendszeres kiürítése. Ezt gyógynövényekkel is segíthetjük. Az egyik legismertebb húgyúti fertőtlenítő a medveszőlőlevél, amelynek antibakteriális hatóanyaga, az arbutin a vesén keresztül választódik ki, és a húgyhólyagba jutva a probléma forrásánál fejti ki a fertőtlenítő hatását. A medveszőlőlevél kivonata igazoltan enyhíti a hólyaghurut korai tüneteit: csökkenti a gyakori vizelési ingert, és mérsékli az égő érzést vizeléskor. Ennek a gyógynövénynek a kivonatát tartalmazza a vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszer, az Urzinol tabletta. Szedése mellé ajánlott a fokozott folyadékbevitel, ugyanis a gyakori hólyagürítéssel távozásra bírhatjuk a kórokozókat.
HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!