A nők gyakori betegsége a felfázás (avagy hólyaghurut), melynek hirtelen jelentkező tünetei nemcsak kellemetlenek, hanem váratlan megjelenésük miatt elég ijesztőek is lehetnek.
Szövődménymentes hólyaghurut esetén a gyulladás nem terjed túl a hólyagon, azonban ha szövődmények is kialakulnak, onnantól a betegség már a felső húgyúti szerveket is érinti. Komolyabb tünetek (véres vizelet, láz, derékfájás) esetén tehát mindenképpen orvosi segítséget kell kérni, ám a kezdődő felfázásos panaszokat – gyakori vizelési inger, égő érzés pisilés közben, alhasi fájdalom – egyes gyógynövények segítségével akár mi magunk is enyhíthetjük.
Gyógynövényteákkal a felfázás kezdeti tünetei ellen
Felfázáskor a cél az legyen, hogy meggátoljuk a húgyhólyagban megtelepedett kórokozók további szaporodását. Ehhez vízhajtó, illetve antibakteriális hatású gyógynövényekből készült teákat érdemes fogyasztanunk, amelyek segítenek a kórokozók elpusztításában, csökkentik a gyulladást, illetve alaposan átmossák a húgyutakat. Amellett, hogy enyhítik a felfázás okozta tüneteket, egyúttal gátolhatják a fertőzés továbbterjedését is a vesék felé. A gyógyteák fogyasztásán túl gondoskodjunk a bőséges folyadék beviteléről is, lehetőleg cukor-, koffein- és alkoholmentes italok révén, illetve a vizeletet is ürítsük rendszeresen.
Vízhajtó hatású gyógynövények:
- nyírfalevél
- pitypanggyökér
- mezei zsurló
- aranyvesszőfű
- lestyángyökér
- csalán
- jávai tea
- petrezselyemgyökér
- tövises iglice gyökér
- tarackbúza gyöktörzs
- kukoricabibe
Antibakteriális hatású teák:
- tőzegáfonya
- medveszőlőlevél
Szempontok a gyógynövények kiválasztásához
Több növény is termel antibakteriális hatású anyagot, de a húgyúti fertőzések kezelésében csak azok alkalmazhatók sikerrel, amelyek a vesén át kiürülő antibakteriális anyagot tartalmaznak. Ezek egyike a medveszőlő, amely talán a legismertebb felfázás elleni gyógynövény. Húgyúti fertőtlenítő és egyben vizelethajtó hatású, vagyis hólyaghurut esetén ideális segítőnk lehet. Antibakteriális hatása számos húgyúti kórokozóval szemben bizonyított, teája azonban maximum 7-10 napig fogyasztható.
Válasszunk körültekintően!
Nem célravezető, ha felfázás esetén pánikszerűen felvásárolunk bármit, ehelyett érdemes célzottan azokat a gyógynövényeket kiválasztanunk, amelyek a népi gyógyászatból ismert hatásuk mellett klinikai hatásvizsgálattal is rendelkeznek. A cél a szervezetben kialakult gyulladás megszüntetése legyen, valamint a húgyutak folyamatos átmosása annak érdekében, hogy a kórokozóktól minél hamarabb megszabadulhassunk.
Irány a patika!
A legjobb, ha mindig patikából szerezzük be a gyógynövényteákat, mivel itt garantáltan ellenőrzött készítményekhez juthatunk hozzá, ráadásul szakemberek segítségével választhatjuk ki a számunkra optimális terméket.
Menjünk biztosra!
A gyógyteák íze nem egy esetben kellemetlen, irritáló. Például a már korábban említett medveszőlőlevél-teát, bár kitűnő fegyver a felfázás ellen, fanyar, kesernyés íze miatt nem mindenki szereti, sőt akadnak, akiknél a fogyasztása gyomorpanaszokat, émelygést, hányingert is okoz. Jó hír, hogy számos gyógynövény hatóanyaga nem egyszer egyéb formában is elérhető, például tablettás gyógyszerkészítményként. Érdemes olyan gyógyszerformát választani, amelyből a hatóanyag jól és biztosan felszívódik és aminek nincs kellemetlen íze, sem komolyabb mellékhatása.
Ilyen lehet például a medveszőlőlevél-kivonatot tartalmazó Urzinol tabletta, amely hagyományos növényi gyógyszerként vény nélkül kapható a patikákban.
Cselekedjünk időben!
Ha az Urzinol tabletta szedését a felfázás első tüneteinek jelentkezésekor megkezdjük, akkor a terápia már néhány napon belül eredményes lehet. Éppen ezért, ha megvan a baj, semmiképpen ne halogassuk a kúra elkezdését! A gyógynövényes kezeléssel így sok esetben az antibiotikum szedését is elkerülhetjük, ám ha a panaszok 4 nap után sem javulnak, feltétlenül forduljunk orvoshoz.
Az Urzinol tabletta a húgyutak betegségeire évszázadok óta bevált gyógynövény, a medveszőlő levelének kivonatát tartalmazza. Az Urzinol hasznos segítség az egyszerű hólyaghurut korai tüneteinek – sürgető vizelési inger, illetve égő érzéssel járó hólyagürítés – enyhítésében. Mindez a medveszőlőlevélben található növényi összetevők igazolt antibakteriális, valamint gyulladáscsökkentő és enyhe vízhajtó hatásának köszönhető.
HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!