Minden második nő életében egyszer biztosan átéli a hólyaghurut (cisztitisz) kellemetlenségeit, ezért fontos felismerni a korai tüneteket és időben elkezdeni a kezelést, így jó eséllyel elkerülhetjük az antibiotikumkúrát.

A hólyaghurut baktériumfertőzés következménye, legtöbbször az E. coli okozza a megbetegedést: a bélrendszerben hasznos baktériumok a végbél környékéről a húgycsőnyílásba kerülhetnek, majd onnan a húgycsőben felfelé sodródva, végül a húgyhólyag falán megtapadva gyulladást válthatnak ki. A kórokozók rendkívül gyorsan képesek szaporodni, a felfázás tünetei – sürgető vizelési inger, égő, csípő érzés pisiléskor, alhasi fájdalom – ezért igen hamar jelentkeznek.

Az antibiotikumszedés is kiváltó ok lehet

A hazai adatok szerint az antibiotikum-felírások több mint negyedét a hólyaghurut kapcsán felírt gyógyszerek teszik ki, pedig a komplikációmentes cisztitisz kezelésére van más alternatíva: az időben kezdett kezelés esetén a gyógynövények, gyógynövény alapú készítmények is hatásosak lehetnek. Az antibiotikumhasználatot azért is fontos elkerülni, mert a hólyaghurutnak – az intenzív szexuális élet, a hormonális változások, krónikus betegségek, az immunrendszer gyengesége, a nem megfelelő higiéniai szokások mellett – maga a gyógyszerszedés is kiváltó oka lehet. Az antibiotikumok ugyanis nemcsak a fertőzést okozó baktériumokat pusztítják el, hanem a hüvely egészséges, enyhén savas pH-értékének fenntartásáért felelős Lactobacillusokat is. Ha komolyan vesszük az első jeleket, házi praktikákkal, recept nélkül kapható készítményekkel is sikerrel vehetjük fel a harcot a felfázás ellen, elkerülve ezzel az antibiotikumkezelést.

Természetes gyógymódok a korai szakaszban

A betegség korai szakaszában a természetes gyógymódok is segíthetnek legyőzni a hólyaghurutot – erről szól a Magyar Nőorvos Társaság és a Magyar Urológusok Társasága ún. konszenzusdokumentuma, amely 2023 áprilisában fogalmazott meg új ajánlásokat a felfázás kezelésével kapcsolatban. Az ajánlás lényege, hogy a mellékhatások elkerülése és a világszerte egyre nagyobb egészségügyi problémát jelentő antibiotikumrezisztencia terjedésének akadályozása érdekében a fertőzés korai szakaszában bőséges folyadékfogyasztással (2-3 liter víz vagy gyógytea), gyulladás- és fájdalomcsillapítókkal, valamint gyógynövénytartalmú készítmények alkalmazásával enyhítsük a tüneteket.

Segít a sok folyadék és az Urzinol

A bőséges folyadékfogyasztással (ízesítés nélküli víz vagy gyógyteák, pl. csalán) hígítjuk a vizeletet, a fokozott vizeletürítéssel pedig hamarabb távoznak a baktériumok a hólyagból. A tünetek enyhítésében segít a patikában vény nélkül kapható, szigorú hatósági előírásoknak megfelelően gyártott hagyományos növényi gyógyszer, az Urzinol tabletta. Az Urzinol a húgyúti betegségek gyógyítására évszázadok óta használt medveszőlőlevél koncentrált kivonatát tartalmazza. A medveszőlő antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatását klinikai vizsgálatok is igazolták. Nagy előnye az antibiotikumokkal szemben, hogy a baktériumok a medveszőlőlevél hatóanyagával szemben nem képesek ellenállóvá válni.

Ha a tünetek 3-4 nap után nem múlnak el vagy súlyosbodnak, forduljunk orvoshoz! Antibiotikumkúra után használjunk olyan készítményt, amely segít helyreállítani a hüvelyflóra egészséges pH-értékét!

 

Urzinol
Vény nélkül kapható, medveszőlőlevélkivonat-tartalmú hagyományos növényi gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

 

HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A borítókép forrása: Pexels
(Hirdetés)
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.