Amikor görcsös és ingerlékeny, általában egy adag édesség látszólag mindent jobbá tesz. A probléma az, hogy az édességek valójában rontanak a helyzeten.
Az édes ételek növelik az inzulinszintet, ami hormonális egyensúlyzavart okozhat. A várható menstruáció előtt néhány héttel érdemes kerülni a sok szénhidrátot és cukrot tartalmazó ételek fogyasztását a mellékhatások (puffadtság, fáradtság, fejfájás) megelőzése érdekében.
A másik probléma az élelmiszerekhez adott ösztrogénekből származik, amelyek megtalálhatók egyes állati eredetű termékekben (például tej, tejtermékek, olajok). Az ösztrogének rendellenesen megvastagíthatják a méh nyálkahártyáját, emiatt a menstruációs ciklus alatt a szervezetnek több prosztaglandint kell létrehoznia annak „lebontása” érdekében. A több prosztaglandin pedig nagyobb fájdalmat okoz.
Ételek, amelyek kedvező hatásúak
A menstruáció idején érdemes antioxidánsokban, vasban és rostban gazdag ételeket fogyasztani. Emellett a kulcsfontosságú tápanyagok (D-vitamin, omega-3-zsírsav, stb.) bevitelére is figyelni kell, így érdemes például lazacot, lenmagot és a dióféléket fogyasztani, hogy természetesen módon csökkentse a gyulladást.
Vasforrások
Érdemes elkezdeni a vasszint „javítását” már egy-két héttel a menstruáció előtt. Erre a legnagyszerűbb forrás a kis mennyiségű sovány vörös hús, valamint zöld, leveles zöldségek (spenót, mángold, brokkoli). A babfélék is nagy mennyiségű vasat tartalmaznak, azonban bizonyos babokról ismert, hogy fokozzák a gyulladást, ezért érdemes ügyelni a megfelelő főzésükre. Így megőrződnek a bab jó tulajdonságai anélkül, hogy problémát okoznának.
Antioxidánsok
Az áfonya, a szeder, az eper, a málna és a meggy nagyszerű forrásai az antioxidánsoknak. Ezek azért fontosak, mert segítenek leküzdeni a szabad gyököket, amelyek olyan betegségekhez kapcsolódnak, mint például a cukorbetegség és a rák.
Rostok
Bizonyos fokig az ösztrogén visszaszívódása blokkolható a rostokkal. A rost megtalálható a teljes kiőrlésű gabonákban, a hüvelyesekben, a diófélékben, a gyümölcsökben (bogyósok, meggy, grapefruit, körte, zöld alma) és a zöldségekben (sárgarépa, édesburgonya). A keresztesvirágú zöldségek (például brokkoli, karfiol, kelbimbó, mángold, bok choy) nemcsak jó rostforrások, hanem antioxidánsokban is gazdagok és csökkentik a gyulladást.
Érdemes-e étrend-kiegészítőket szedni?
Ez mindig egyedi. Néhány nőnek hiányozhat a D-vitamin, vagy általában nem eszik egészségesen, így nem jut sok B-komplex vitamin a szervezetébe. Ezen az esetekben az étrend-kiegészítők hatékonyak lehetnek. Néhány kutató olyan nőket vizsgált, akik hajlamosak a menstruáció előtti hangulatzavarokra, és azt találták, hogy a B6 –vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők valóban segíthetnek. Jelenleg azt vizsgálják, hogy az omega-3 étrend-kiegészítők segíthetnek-e a görcsök és a menstruáció gyulladás enyhítésében, bár az eddigi eredmények ellentmondásosak.