A hólyaghurut vagy ahogyan általában emlegetjük, a felfázás az egyik leggyakrabban előforduló megbetegedés a nők életében. Ennek ellenére mégis sok félreértés és tévhit kapcsolódik hozzá – érdemes tisztázni ezeket, hogy jobban értsük, mi okozza a problémát és hogyan tehetünk ellene.
A hideg csak közvetetten „bűnös”
Az első és talán legelterjedtebb hiedelem, hogy a felfázást a hideg okozza. A tévhitet leginkább a „népi” elnevezés táplálja. Valójában azonban a hólyaghurut oka baktériumfertőzés – legtöbbször az Escherichia coli, röviden E. coli baktérium áll a háttérben, amely az emberi bélrendszerben természetesen megtalálható és ott hasznos feladatot tölt be. Ha viszont bekerül a húgycsőbe, onnan pedig a húgyhólyagba, akkor ott gyorsan elszaporodik és gyulladást vált ki. Ha nem öltözünk az időjárásnak megfelelően, vagy egy romantikus randin túl hosszú ideig üldögélünk a hideg kőlépcsőn, a medencetájék lehűlése miatt meggyengül a helyi immunvédekezés – a hideg így közvetetten hozzájárulhat a felfázáshoz, de nem maga a kiváltó ok.
Nem nemi úton terjedő betegség
Egy másik gyakori félreértés, hogy a hólyaghurut nemi úton terjedő betegség – ez nem igaz. Tény viszont, hogy az intenzív szexuális élet – az ennek következtében jelentkező felfázást szokás nászutas betegségként emlegetni – vagy a gyakori partnercsere is növelheti a fertőzés kockázatát. Ennek oka a nők testfelépítése: a gáttájékon közel van egymáshoz a végbél-, a húgycső- és a hüvelynyílás. A nemi aktussal járó mozgás következtében a kórokozók könnyen az amúgy is rövid húgycsőbe kerülhetnek, onnan pedig felfelé sodródva a húgyhólyagba juthatnak. A hólyag falán megtapadva rendkívül gyorsan szaporodnak – húsz percenként megduplázódik a számuk! –, így a felfázás tünetei is hirtelen, hevesen jelentkeznek.
Antibiotikum: nem mindig szükséges
Sokan hiszik azt is, hogy a hólyaghurutra csak az antibiotikumterápia lehet a válasz – ez azonban így nem igaz. Az egyszerű hólyaghurutot a korai szakaszban fitoterápiával is kezelhetjük. Ha a tünetek – gyakori vizelési inger, égő érzés pisiléskor, hólyagtáji fájdalom – jelentkezésekor azonnal lépünk, az otthoni módszerek is segíthetnek. Igyunk sok folyadékot – a fokozott vizeletürítés „átmossa” a húgyhólyagot, megakadályozza, hogy a pangó vizeletben a baktériumok tovább szaporodjanak. Forduljunk a gyógynövényekhez: a csalánlevél, a mezei zsurló, az aranyvessző, a kukoricabajusz vízhajtó hatású, de bevethetjük a tőzegáfonyát és a természetes antibakteriális hatásáról ismert medveszőlőlevelet is.
Urzinol: a medveszőlő erejével segít
A medveszőlőlevél évszázadok óta az egyik legismertebb, bevált gyógynövény a húgyúti panaszok enyhítésére, amely – a tudománynak hála – ma már nem csak tea formájában segíti a felfázástól szenvedőket. A medveszőlő koncentrált kivonatát tartalmazza az Urzinol tabletta, amely a hólyaghurut korai szakaszában csökkenti a gyakori vizelési ingert, és enyhíti az égő érzést vizeléskor. A medveszőlőlevél hatóanyaga kifejezetten a húgyhólyagban fejti ki antibakteriális hatását, nagy előnye, hogy nem alakul ki vele szemben rezisztencia. Ha az egyszerű hólyaghurut okozta panaszok megjelenését követő 48 órában elkezdjük a szedését, a patikában vény nélkül kapható Urzinol biztonságos és hatásos alternatíva lehet az antibiotikumok helyett.

HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!