A menstruáció a nők életének felét végig kíséri, hiszen az első vérzés és a menopauza között akár 35-40 év is eltelhet. A ciklus azonban sokat változhat ennyi idő alatt: ami kamaszkorban normálisnak számít, az később már nem az, és a változókor is okozhat meglepetéseket. Lássuk, melyik életkorban mire számítsunk!

Az egészséges női ciklus hossza 21-35 nap között mozoghat, a vérzés 4-8 napig tart, amelynek során átlagosan 30-50 milliliter vért veszít a szervezet. Persze az egyedi hormonális működés miatt mindenkinél picit máshogy alakul a ciklus (eltérő lehet a hossza, a vérzés gyakorisága és intenzitása), és a különböző életszakaszokban is más-más jellemző rá. Vannak azonban olyan eltérések, amelyekre már érdemes odafigyelni és rendezni is azokat.

Kamaszkor: az is normális lehet, ami nem az

A lányok életének egyik legmeghatározóbb eseménye az első menstruáció, vagyis a menarche, amely jellemzően 11-14 éves korban kezdődik, de jelentkezhet korábban vagy később is. Kamaszkorban azonban a hormonális rendszer még éretlen, ezért gyakoriak lehetnek a szabálytalanságok.

Rendszertelen (túl rövid vagy túl hosszú) ciklus: az első pár évben teljesen normális, ha a menstruáció rendszertelen. Az agyalapi mirigy és a petefészkek közötti hormonális szabályozás ugyanis még nem állt be, ami miatt akár 40-60 napig is tarthat egy-egy ciklus.

Kimaradó menstruáció: az is előfordulhat, hogy hónapokig nincs vérzés, ami szintén a hormonális egyensúly kialakulásának a része.

Erős menstruációs vérzés (menorrhagia): a hormonális ingadozások miatt túlzott vérzés is jelentkezhet, ami fáradtságot és vashiányt is okozhat.

Mit tehetünk?

Legyünk türelmesek, hiszen serdülőkorban sokszor elég csak megvárni, hogy a hormonális rendszer „beálljon”. Ha azonban a ciklus több év elteltével sem rendeződik, esetleg az addigi szabályosság hirtelen felborul, a panaszok pedig a hétköznapi életvitelt is befolyásolják, érdemes nőgyógyászhoz fordulni, hogy kizárjuk az esetleges fizikai elváltozásokat vagy hormonális problémákat. Nagyon fontos emellett az egészséges életmód – kiegyensúlyozott, vasban gazdag étrend, rendszeres, de nem túl megerőltető mozgás és megfelelő pihenés –, hiszen az alacsony vagy túl magas testzsírszázalék, a túl intenzív sport és a stressz is állhat a cikluszavarok hátterében.

Felnőttkor: tartsuk fent a hormonális egyensúlyt!

A felnőtt nők esetében a szabálytalan menstruáció, a túl hosszú vagy túl rövid ciklusok, illetve a rendkívül fájdalmas, esetleg túl erős, hosszan tartó vérzés már figyelmeztető jel lehet, és a cikluszavarok megnehezíthetik a teherbeesést. Ezek mögött legtöbbször valamilyen életmódbeli vagy egészségi probléma áll.

Erős, elhúzódó, fájdalmas menstruáció: a panaszokat gyakran okozzák olyan betegségek, mint a mióma, a ciszta, az endometriózis, rosszindulatú daganatok vagy nőgyógyászati fertőzések.

Rendszertelen, túl gyakori, túl hosszú vagy kimaradó menstruáció: a szabálytalan vérzések oka gyakran a hormonális egyensúly megbomlásában keresendő. Ennek hátterében állhat a fokozott stressz, de PCOS, pajzsmirigyproblémák, illetve a túl magas prolaktinszint is.

Mit tehetünk?

Felnőttkori cikluszavarok esetén mindenképpen ajánlott nőgyógyászhoz fordulni. A kiváltó betegség kezelése és az egészséges életmód hozzájárulhat a hormonális egyensúly fenntartásához és a cikluszavarok rendezéséhez.

Premens tabletta: segít helyreállítani a hormonális egyensúlyt

A hormonális egyensúly megbomlása esetén segíthet a barátcserje is, amelyet évszázadok óta használnak a nőgyógyászati problémák kezelésére. A gyógynövény ugyanis befolyásolja az agyalapi mirigy működését, amely a prolaktin nevű hormont termeli. Ha túl magas a prolaktinszint, az cikluszavarokhoz vezethet. A Premens filmtabletta Magyarországon jelenleg az egyetlen patikában kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer, amely ellenőrzött körülmények között termelt és feldolgozott barátcserje termésének koncentrált kivonatát tartalmazza. A Premens hormonmentesen  normalizálja a prolaktintermelést, klinikailag igazoltan enyhíti a PMS testi-lelki tüneteit, és segít rendezni a szabálytalan menstruációs ciklust. 

Változókor: amikor elfogynak a hormonok

A 40-50-es években a női hormonális rendszer jelentős átalakuláson megy keresztül. A petefészkek működése fokozatosan leáll, a hormontermelés csökken, míg végül teljesen elmarad a menstruáció. A premenopauzában jelentkező cikluszavarok, a rendszertelenné váló, kimaradozó, változó intenzitású vérzés tehát – ha egyéb, komolyabb betegség nem húzódik meg a háttérben – mind ennek a természetes folyamatnak a részei. A változókorral járó kellemetlen panaszok azonban életmódbeli változtatásokkal, hormonmentes, gyógynövénykivonat-tartalmú gyógyszerekkel, esetleg hormonterápiával enyhíthetők.

 

Premens
Vény nélkül kapható, barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

 

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A borítókép forrása: Pexels
(Hirdetés)
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.