A főleg időseket érintő, látásromlást okozó szürkehályog kezelésében fontos a tünetek időben való felismerése.
A szürkehályog görög nyelven cataracta, ami vízesést jelent. Ez a szó tökéletesen leírja azt az állapotot, amit a betegség okoz: olyan látáscsökkenés, mely során mintha egy vízfüggöny ereszkedne a szemre.
A szürkehályog során a szemlencse állománya fokozatosan, láthatóan elszürkül (innen a magyar elnevezés). Ennek elsődleges oka, hogy a szem (és ekkor általában az egész szervezet) vízháztartása felborul a kor előrehaladtával, így a lencse veszít rugalmasságából és átlátszóságából.
Ennek következtében a lencsekéreg szélén, majd a közepe felé haladva homályos foltok keletkeznek, meggátolva ezzel a beteget abban, hogy élesen lásson. Fényérzékenység, a térlátás romlása és kettőslátás léphet fel. A hónapok vagy évek során kialakuló szürkehályog tünete lehet még a lámpák vagy izzók körüli karikák észlelése, a kontrasztok elvesztése és a színérzékelésbeli zavarok. A betegség fájdalommal nem jár, de a látásvesztés kockázata jelentős.
Másodlagos szürkehályogról akkor beszélhetünk, ha az nem az idősödés következtében lép fel, hanem valamilyen betegség (például cukorbetegség) miatt, esetleg a szemet ért trauma következtében. Ezenkívül pedig genetikai okokból is kialakulhat ez a kórkép.
A szürkehályog kialakulásának esélyét növelheti például
- az UV-sugárzás, ezért is fontos megfelelő fényvédelemmel ellátni a szemünket
- a dohányzás
- bizonyos gyógyszerek
- vitiligo
- áramütés
Kezelése
Kizárólag műtéttel szüntethető meg. A rövid ideig tartó műtét során a lencsét érzéstelenítés után egy műlencsére cserélik.