Az általános közhiedelem szerint az alkohol – különösen a vörösbor – jót tesz a szívnek. Az igazság azonban nem ilyen egyértelmű.
Az alkohol véd a szívproblémák ellen?
Egyes klinikai tanulmányok összefüggést mutattak ki a mérsékelt alkoholfogyasztás és a szívbetegség miatti halálozás alacsonyabb kockázata között, de nehéz meghatározni az okot és az okozatot ezekből a vizsgálatokból. Talán azok, akik vörösbort fogyasztanak, magasabb jövedelműek, ami általában magasabb képzettséggel (így az egészségtudatosabb életmódhoz) és az egészségesebb élelmiszerekhez való hozzáféréssel jár - a vörösbort fogyasztók nagyobb valószínűséggel szívbarát ételeket.
Bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy a mérsékelt mennyiségű alkohol enyhén növelheti a „jó” HDL-koleszterin szintjét. A kutatók azt is felvetették, hogy különösen a vörösbor védheti a szívet, köszönhetően a benne található antioxidánsoknak. De nem kell vörösbort innia ahhoz, hogy kihasználja ezeket az előnyöket. A testmozgás növelheti a HDL-koleszterinszintet is, és antioxidánsok más élelmiszerekben is megtalálhatók, például a gyümölcsökben, a zöldségekben és a szőlőlében.
Mennyi alkoholfogyasztás a túl sok?
Vita tárgya, hogy a mértékletes alkoholfogyasztás jót tesz-e a szív egészségének vagy sem. A legtöbb ember esetében úgy tűnik, hogy ez nem káros a szívre, de a kulcsszó a „mértékletesség” (például nőknél napi egy pohárka alkohol).
Vannak, akiknek azonban még ennyit is kerülniük kell. Azok a betegek egyáltalán ne igyanak alkoholt, akiknek szívritmuszavara vagy szívelégtelensége van.
Hozzájárul a túlzott alkoholfogyasztás a szívbetegségek kialakulásához?
A túlzott alkoholfogyasztásnak számos, az egészségi állapotra gyakorolt káros hatása van, beleértve a szívbetegségeket is. A túlzott alkoholfogyasztás magas vérnyomáshoz, szívelégtelenséghez vagy szélütéshez vezethet, de hozzájárulhat a szívizom károsodáshoz is.
Emellett az alkohol a felesleges kalóriák forrása és a súlygyarapodás oka, ami hosszú távon káros lehet a szív-és érrendszer állapotára.