A diabétesz nemcsak az emberek betegsége, a kettes típusú cukorbetegségtől sok macska szenvedhet.
A cukorbetegségnek két fajtáját különböztetjük meg, az 1-es típusúnál a vér glükózszintje a csökkent inzulintermelés miatt alacsony, a 2-es típusúnál viszont azért, mert a szervezet nem reagál megfelelően az inzulinra.
A macskák 0.2-1%-a szenved cukorbetegségben, leggyakrabban a 2-es típusúban. Kialakulása nagymértékben függ az elhízástól, az idősödő macskáknál és a hímneműeknél gyakoribb, de növeli a cukorbetegség kockázatát a mozgásszegény életmód, valamint a macskaallergia kezelésében használt szteroidok is.
Tünetek
A két legfeltűnőbb tünet a jó étvágy melletti súlyvesztés, valamint a megnövekedett szomjúság és vizelési inger. További, ritkán előforduló jel lehet még, ha a hátsó végtagok idegeinek károsodása miatt a macska járása megváltozik.
A diagnózis felállítása az állatorvos feladata, aki vérvizsgálat segítségével állapítja meg a betegséget.
Kezelés
A kockázati tényezőkből kiindulva a legfontosabb, amit egy gazdi megtehet, hogy megfelelő súlyban tartja kiskedvencét, mert ezzel nemcsak a cukorbetegséget, hanem számos más kórt is megelőzhet.
A cukorbetegség kezelésének célja, hogy a vér glükózszintje normális értékű legyen, megálljon a fogyás és a nagymértékű vízfogyasztás. szomjúságot.
A kezelés lehet inzulinterápia, mely során körülbeül 12 óránként inzulininjekciót kell adni a cicánknak, valamint alacsony tartalmú szénhidrátdiéta is, mely segít a vércukorszint kontrollálásában. A túlsúlyos macskáknál a fogyás legyen lassú és állatorvos által felügyelt, mert a hirtelen súlyvesztés is okozhat komplikációkat.
Bár a cukorbetegség nem gyógyítható meg, megfelelő otthoni kezelés mellett jó életminőséget érhetünk el a kiskedvenceinknél.