Jól enni és jól aludni kevesebbek kiváltsága, mint hinnénk. Ha nem alszunk jól, egészségtelenebb ételeket fogunk kívánni, és az alvásunk minősége sem független attól, mi kerül este a tányérunkra. Mutatjuk, mely tápanyagokra van leginkább szükségünk a jó és pihentető alváshoz.

Azt a legtöbben tudjuk, mely ételek és italok tehetik tönkre az éjszakai pihenésünket. Arról viszont kevesebb szó esik, milyen ételek segítenek abban, hogy jól aludjunk. Mutatunk pár tápanyagot, amelyek nem csodaszerek, mégis segíthetnek jobban aludni.

Így segíthetjük a melatonin termelődését

Az alvást elősegítő egyik kulcsfontosságú hormon az alváshormonnak is nevezett melatonin. Termelődéséhez elengedhetetlen egy másik hormon, a jó közérzetért felelős szerotonin. Ennek előanyagát, a triptofán nevű aminosavat számos élelmiszer tartalmazza. A húsokban (különösen a pulykahúsban), tejben, tojásban és szójában található triptofán szerotoninná alakulását cinkben gazdag élelmiszerekkel segíthetjük: ilyen a bárány- vagy marhahús, a rák és az osztriga, illetve a hüvelyesek és az olajos magvak is jó cinkforrások. A keményítőben gazdag élelmiszerek, valamint a B6-vitamin szintén jótékonyan hat a szerotonin termelődésére. A tészta, a barna rizs, a burgonya és a kenyér, a búzacsíra, a zabpehely csakúgy, mint a máj, a banán, a halak és a teljes kiőrlésű gabonafélék, továbbá a minimum ötven százalékos étcsoki mind az alvásunk barátai.

Magnézium: a könnyebb ellazulásért

A jó éjszakai pihenéshez magnéziumot is érdemes lehet fogyasztanunk, így segíthetjük az izmaink ellazulását és a pihentető alvást. Egy marék sózatlan, pirított mandula elrágása élvezetes módja a magnéziumbevitelnek. Ha szeretjük a tenger ízeit, akkor lazulhatunk lazaccal is: az ízletes húsú hal omega-3 zsírsavtartalmával támogatja a szerotonin termelődését.

Jóleső melegséggel az elalvásért

Nemcsak a hozzávalók számítanak, hanem a tálalás is: az esti lecsendesedéshez igyunk meg egy pohár meleg gyümölcs- vagy gyógyteát. A kényeztetően melengető ital segíti a relaxációt.

Az alváshigiéné több, mint a jó étrend

Ezek az ételek és összetevőik hozzájárulhatnak a jó alváshoz, és érdemes beépíteni őket az étrendünkbe, ha alvásproblémákkal küzdünk. A napzáró étkezés legyen könnyű, és tartalmazzon olyan hozzávalókat, amelyek elősegítik az ellazulást és az alvást. A vacsorát érdemes legalább 2-3 órával lefekvés előtt elfogyasztani, hogy az emésztés ne zavarja meg az alvásunkat. Persze az étrend csak egy része az alváshigiénének: a sport, a stresszkezelés, a hálószobánk kialakítása mind-mind számít abban, mennyire lesznek pihentetőek az éjszakáink.

Sedacur forte: segítség átmeneti alvászavar esetén

Ha az egészséges étkezés, a stresszkezelés, a rendszeres sport, a megfelelő hálószobai körülmények mellett sem megy könnyen az elalvás, átmenetileg segíthetnek a gyógynövények. A Sedacur forte a népi gyógyászatban már régóta ismert nyugtató, altató hatású gyógynövények - macskagyökér, komló és citromfű - kivonatát tartalmazza. Ez a növényi gyógyszer napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást, és pihentető alvást biztosít. A Sedacur forte nincs negatív hatással a napközbeni koncentrációra és a szokásos tevékenységekre, nem befolyásolja az autóvezetéshez szükséges képességeket sem, és recept nélkül kapható a patikákban.

Sedacur Forte
Sedacur forte – Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

 

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A borítókép forrása: Pexels
(Hirdetés)
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.