A csokoládé nem más, mint a kakaóbabból nyert kakaó, növényi vajak, tejtermékek és cukor keveréke. A csokinak persze rengeteg változata van, és mindenki más fajtáját szereti.
A fekete vagy keserű csokira (étcsokoládé) még azt is mondják, hogy kifejezetten egészséges. De vajon okozhat-e függőséget? A csokoládé függőség létező probléma, amelynek a hátterében a cukor és a szénhidrátok állnak. Olyan idegrendszeri addikciót hoznak létre, mint a drogok. A cukor megváltoztatja a vércukor szintet, befolyásolja a hormontermelést, és hat a sejtek aktivitására.
A csokoládéfüggő jelei:
-
a csokoládét „rossznak” vagy „bűnösnek” tarthatja
-
gyakran stresszt vagy szorongást érez a csemege elfogyasztása során
-
szigorú szabályok bevezetése arról, hogyan és mikor eszik csokoládét, amelyeket végül felrúg
-
teljesen korlátozza a csokoládé fogyasztását, mert másként nem tudja letenni
-
állandó vágy a csokoládé iránt
-
az élvezet iránti vágy felülírja a test éhségét és jóllakottságát
-
kényszeresen és szokatlanul nagy mennyiségű csokoládét fogyaszt
-
szégyelli, ezért titokban eszik
-
úgy érzi, hogy nem tudja kontrollálni, hogy mennyi csokit eszik
-
addig eszi az édességet, míg rosszul nem lesz.
A csokoládé függőséggel nehéz leszámolni, hiszen nagy akaraterő is kell hozzá. A legfontosabb, hogy egy egészséges kapcsolatot, viszonyulást alakítsunk ki az édességekkel. Ne éljünk meg bűntudatot és törekedjünk a szint csökkentésére, mivel a csokoládé cukormennyisége befolyásolja a vágyódást. Fokozatosan építsük le, és térjünk át minél alacsonyabb cukortartalmú édességekre!
Legyünk tisztában azzal, hogy mi a mérték, ne faljunk, illetve legyünk tudatosabbak a táplálkozás terén! Ha szükséges kérjük dietetikus vagy más táplálkozási tanácsadó segítségét, főképp, ha már elhízáshoz vezetett a szénhidrát imádatunk! Az elhízás ugyanis számos komoly betegség kockázati tényezője.