Gondolhatnánk, hogy a stressz mindkét nemet egyformán érinti, de ez nem így van.
Nem abban van különbség, hogy milyen jellegű stressz éri a férfiakat és a nőket, hanem abban, hogyan reagálnak minderre. Bizonyos tényezőkre a férfiak érzékenyebben reagálnak, mint a nők, pedig utóbbiakat gondolnánk érzelmileg jobban bevonódónak. A megfigyelések alapján a munkahelyi stresszt például a férfiak viselik rosszabbul, nem beszélik ki, ezáltal szorongóbbak lesznek, aminek akár stressz-impotencia is lehet a következménye.
Sajnos a stressz komoly problémákat is okozhat az erősebbik nemnél, ezért javasolt a számukra az évente legalább egyszeri menedzser-szűrés, amellyel kiszűrhetők a stressz okozta betegségek (például daganatos megbetegedések, cukorbetegség, elhízás, merevedési zavarok, meddőség, gyomorfekély, reflux, krónikus gyulladások, mozgásszervi betegségek).
A stressz csökkentése elsődleges, ha meg szeretnénk előzni a felsorolt problémákat. Ez azonban komoly és következetes munkát igényel, néha kemény döntéseket kell meghozni, és előfordulhat, hogy mentálhigiénés szakember bevonása szükséges.
A krónikus stressz tünetei férfiaknál:
-
Elhízás vagy alultápláltság
-
Alvási nehézségek, álmatlanság, rémálmok
-
Pánikroham, szorongás
-
Depresszió, kényszeres cselekvések
-
Fáradtság, koncentrációs nehézségek
-
Emésztési panaszok (székrekedés, hasmenés, hányinger)
-
Szapora pulzus, szívtáji fájdalom
-
Ingerlékenység, düh, nyugtalanság
-
Libidócsökkenés
-
Káros szenvedélyek, pótcselekvések.
A fenti tünetek előfordulása esetén érdemes fontolóra venni az életmódváltást!