A túl sok stresszhormon és az állandó feszült állapot nemcsak fizikai jelek formájában üzen, hanem komoly mentális tüneteket is okozhat, amikre jobb odafigyelni, hogy ne legyen nagyobb baj.
A stressz érzelmi tüneteinek csökkentése az életében a stresszforrások csökkentésével kezdődik. Az amerikai stresszkutató intézet szerint sokféle stresszcsökkentő technika létezik, fontos azonban mindenkinek személyre szabottan megtalálni azokat, amelyek működnek.
Jó orvosság lehet stressz ellen:
-
Az olyan fizikai tevékenységek, mint a futás, kocogás és aerobik, nagyszerű módja a stressz és a feszültség fizikai oldásának.
-
Az olyan pihentető fizikai tevékenységek, mint a jóga, body art vagy a tai chi, segíthetnek megdolgoztatni a testet, miközben ellazítják az elmét.
-
A mindfulness technikák, mint például a meditációk, relaxációk, erősíthetik a stresszre adott érzelmi válaszainkat.
-
A stressz csökkentése életünk különböző, apróbb területein, csökkenthetik a krónikus stresszhatásoknak való kitettségünket.
-
Keressünk megnyugtató hobbit, alkotói tevékenységet, amikbe pozitívan belefeledkezhetünk!
A stressz testi tünetei sokszor nyilvánvalóak. Ilyenkor lebetegszünk, hajlamosabbak vagyunk megfázni, fájnak az ízületeink, esetleg begyullad a fogunk, hiszen az immunrendszerünk meggyengül a stressz hatására. A krónikus stressz és a hatására mindig magas kortizol vagy adrenalin miatt szívdobogásunk lehet, feszültek vagyunk, jelentkezhet hajhullás, bőrekcéma, álmatlanság. Vannak azonban mentális tünetek is, amelyek bizony összefüggésben állnak a stresszel, még ha elsőre nem is feltételeznénk.
A stressz 7 érzelmi formája megnehezíti a mindennapokat, a társas kapcsolatainkat, de még a munkánkra is hatással lehet.
-
depresszió, szorongás, letargia
-
ingerlékenység, agresszió, türelmetlenség
-
alacsony libidó, romló szexuális vágy
-
koncentráció- és memóriazavar
-
kényszeres viselkedések
-
addikciók kialakulása
-
hangulatingadozások
Ezekre a figyelmeztető jelekre figyeljünk, és ha pluszban testi tüneteink is vannak, akkor a magunk érdekében is a hosszú távú egészségmegtartás reményében haladéktalanul változtassunk az életünkön!