A fekélybetegségek kialakulásában nagy szerepet játszhat a depresszió és a stressz.

A peptikus fekélybetegség (PUD) kialakulásáért elsősorban a Helicobacter pylori fertőzést, illetve a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedését tartják felelősnek, ám a pszichológiai tényezőknek legalább ilyen fontos szerepük van a betegség kialakulásában. Az emésztőrendszer ugyanis egyike azon szervrendszereknek, melyek képesek testi tünetek formájában kifejezni a biztonság és elfogadottság iránti problémákat. A fekélybetegek hajlamosabbak a depresszióra és a lelki problémákon való "rágódásra". 

stressz
Forrás: pixabay.com

Önemészt a szervezet

Peptikus fekélyek kialakulása során szervezetünkben a támadó- és védőmechanizmusok zavara miatt tulajdonképpen „önemésztés” indul be. Ez akkor következik be, amikor valamilyen nagy nehézséggel kell megbirkóznunk. A stresszt okozó tényezők mindannyiunk életében jelen vannak és ezeket sajnos a legtöbb esetben nem tudjuk elkerülni. A stresszes állapot akkor okozhat testi tüneteket, amikor ezekkel a problémákkal nem tudunk megbírkózni, nem tudjuk őket megemészteni és úgy érezzük, összecsapnak a hullámok a fejünk fölött. Sokan pótcselekvésekbe "menekülnek", amelyek csak fokozzák a gyomorfekély kialakulásának kockázatát. Ilyen tényezők a dohányzás, az alváshiány, a rendszeresen kihagyott reggeli és az alkoholfogyasztás. A lelki eredetű fekélybetegségeknél fontos, hogy a testi tüneteken kívül a lelki okokat is feltárják, ezzel elkezdve azt az utat, ami ezek feldolgozásához vezethet.

Borítókép forrása: pixabay.com
 
Neked ajánljuk

6 meglepő mód, ahogy az alkohol befolyásolja az egészségét

Az alkohol egészségre gyakorolt ​​hatásának egy része jól ismert, mások azonban meglepők lehetnek. Van hat kevésbé ismert hatás, amelyet az alkohol gyakorol a szervezetre.