Testünk legtöbb szövetében ott van a kollagén fehérje, mégis leginkább az arcbőrünk és a fiatalság fogalmával szoktuk kapcsolatba hozni.
Az idő előrehaladtával a kollagéntermelés lecsökken a szervezetben, és ennek komoly következményei lehetnek. Sokan úgy vélik, szinte receptre kellene kapnunk a kollagént, ha meg szeretnénk őrizni fittségünket, hiszen ez a nagy molekulájú fehérje a bőrt, a kötőszöveteket, a csontokat, ereket, inakat és a szerveket építi fel, de II-es típusa jelen van a porcokban, sőt a kollagén alkotója a hajnak és igazából minden sejtünknek is. A kollagén beépüléséhez szükség van egyéb mikrotápanyagokra is, ilyen a cink, és a C-vitamin, melyek segítik a fehérje hasznosulását.
A test öregedésével, sőt, már 25 éves kor felett a kollagén szintézis csökkenni kezd. Ezt vagy kollagénpótlással, vagy hialuronsav pótlással ellensúlyozhatjuk. Utóbbi önmagában is egy töltőanyag, de a kollagén termelését is serkenti. A kollagént bevihetjük étrend-kiegészítők által vagy pótolhatjuk lokálisan, injektálás formájában.
A kollagén töltése csökkenti a ráncokat, rugalmassá teszi a bőrt, elsimítja a hézagokat, csökkenti a hegek mértékét, növelhető vele az ajkaink volumene és alakítható a formája. Segíthet striák esetén is.
A kollagén injekciókat 6, 12 és 18 havonta szokás ismételni, attól függően, mennyire és hogy épül be, illetve milyen mértékben serkenti aztán a szervezet saját kollagéntermelését. Az arc ráncait általában 4-6 havonta szükséges tölteni, a hegeket, striákat elég évente egyszer, míg a szájban gyorsan szívódik fel a töltőanyag, így előfordulhat, hogy 3 hónap után korrigálni kell.
Összességében a kollagén effajta pótlása nagyon hatékony és elterjedt, minimális kellemetlenségekkel járó beavatkozás. Csodás hatásai mellett azonban előfordulhatnak negatív mellékhatások is, melyekről nem árt tudni, és aszerint mérlegelni:
-
bőrpír
-
duzzanat, vérzés és véraláfutás
-
fertőzés, gyulladás az injekció beadásának helyén
-
bőrkiütés viszketéssel
-
hegesedés
-
csomók
-
seb az arcon, ha az injekció túl mélyen hatol be az erekbe (ritka mellékhatás)
-
látás kiesés (ha a szemhez túl közel és nem megfelelő szakember szúrja)