Rengeteg népszerű étrend és módszer kering az interneten, a fogyni vágyók pedig nehezen tudják leszűrni, mibe is érdemes tényleg belevágni. Segítünk!
Napjainkban mindenki fogyni szeretne, méghozzá a laposabb hasért, a kidolgozott, szálkásabb izmokért és a jobb közérzetért. Hiába a testpozitív szemlélet előretörése, újra és újra vágyjuk, hogy találjunk egy hatásos diétát. Az itt felsoroltakat a szakemberek is elismerik.
A paleo diéta azt az elvet vallja, hogy az ember evolúciósan nem alkalmazkodott a rengeteg mű ételhez. Azt kell fogyasztani, hogy egészségesek és optimális súlyúak legyünk, mint amit az ember az őskor környékén evett. Ide tartoznak a húsok, a magvak, a gyümölcsök, a méz, a gomba, ugyanakkor a termesztett gabonák vagy a hüvelyesek már nem. Ennek egy tovább fejlesztett változata a paleo-ketogén étrend, melyben az „eredeti étlap” úgy módosul, hogy jórészt zsírokat és húsokat szabad enni, így ketózis áll be, ami beindítja a zsírégestést. Ma is vannak népcsoportok, akik így étkeznek. Például egyes indián törzsek és az eszkimók. Állítólag sokkal egészségesebbek is, mint a nyugati társadalmak embere.
A vegán diéta lényege, hogy az ember vegán módon táplálkozzon. A vegánok nemcsak étkezésben, hanem a teljes életmódjukban húsmentesek, de aki vegán diétát tart, az ideig-óráig tartja be a szabályokat. Nem esznek semmiféle húst, tojást, tejterméket, de még mézet sem. A vegán étrend ezen felül törekszik arra, hogy mindent a lehető legtermészetesebb formájában, tehát nyersen fogyasszunk. A vegán diéta valóban fogyaszt és sok kedvező hatása van a szervezetre, ám hosszú távon bizonyos fehérjék és aminosavak eltűnnek a szervezetből, amire nagy szükség lenne, de csak állati termékekben vannak jelen. Ezeket a vegánok magvakkal, tofuval, algával igyekeznek kiegyensúlyozni.
Mediterán étrend. Már a neve is jól hangzik! A déli népek tényleg egészségesebben táplálkoznak, mint azok, akik messze kerültek a tengertől, a napfényes olajfa ligetektől és a hegyi kecskék legeltetésétől. A mediterrán étrend rengeteg olyan dolgot tartalmaz, ami kedvező a szívnek, az érrendszernek és a mozgásszervrendszernek. Aki mediterrán diétát szeretne tartani, annak érdemes sok Omega-3 zsírsavban gazdag élelmiszert (például halat és tengeri herkentyűt, zöldségeket, gyümölcsöket, olajbogyót, capri bogyót, juhsajtot és kecskesajtot, finoman fűszerezett, grillezett húsokat, főképp szárnyasokat) fogasztania. Frissítőnkbe pedig tegyünk minél több citrusfélét!