A székrekedés kellemetlenségével minden ember találkozott már élete során. Számos lehetőség van a kezelésére és a megelőzésére.
Általában naponkénti székletürítés jellemző az emberekre, de van, aki ennél ritkábban látogatja meg a mellékhelyiséget. A ritkább, de rendszeres, fájdalommal nem járó és normális állagú ürítés is teljesen rendben van, a probléma ezek elmaradásakor jelentkezik.
Nem szívesen beszélünk erről a témáról, de mindannyiunkkal megesett már, hogy akadályokba ütközött a nyugodt székletürítés, és rosszabb esetben krónikus székrekedés alakult ki. Melyek ennek a tünetei?
- gyakran erőlködéssel jár az ürítés
- székletünk rendszeresen kemény
- sokszor előfordul, hogy nem képes rendesen távozni a széklet
- heti háromnál kevesebbszer kell üríteni
- hasunk sokszor puffant, fáj.
Hátterében a mozgásszegény életmód, az ágyhozkötöttség, az egyoldalú vagy éppen minimális táplálkozás, a stressz, a kevés rost bevitele és a székelési inger szándékos elnyomása állhat, de ezenkívül várandós anyák is tapasztalhatnak ilyen jellegű problémát. Gyógyszerek mellékhatása, illetve a pajzsmirigy alulműködése vagy valamilyen emésztőrendszeri betegség következménye is lehet a székrekedés.
Lelki okokra és környezeti változásokra vezethető vissza az egyszeri ürítési nehézség, például utazáskor vagy munkahelyen nem olyan könnyű a székletürítés, mint az otthonunk kényelmében.
Azért kell komolyan venni a székrekedést, mert ugyan nem betegség, de más problémák (például sipoly, aranyér) kialakulásában nagy szerepet játszik.
A tartós tünetegyüttes a bőrön is meglátszódhat, mely sárgásnak, fáradtnak és rugalmatlannak tűnhet.
Hogyan előzzük meg?
Az okokra visszavezetve az alábbiakat tehetjük a székrekedés megelőzése érdekében:
- kiegyensúlyozott, rostban gazdag táplálkozás
- megfelelő folyadékbevitel
- rendszeres testmozgás
- bélmozgást serkentő élelmiszerek fogyasztása
- odafigyelés a rendszeres, főleg reggeli székletürítésre.