Az esztétikai probléma csak a felszín, a helytelen harapásnak lehetnek szövődményei, melyek miatt érdemes mielőbb korrekciót választani. De honnan tudjuk, hogy mély-e a harapásunk?
A mély harapás a felső és alsó fogívek illesztési problémája. Ha a felső elülső fogaink túl messzire esnek az alsó elülső fogak fölött, amikor becsukjuk a szánkat, az fogászati értelemben már nem helyénvaló – szó szerint. Ha az elülső alsó fogak 1-2 mm-rel beljebb vannak, az normális, ám ha a felső fogaink 4 mm-nél nagyobb mértékben átfedik az alsó fogakat, ez már mély harapásnak tekinthető. Ezt az állapotot hosszú távon kezelnie kell, mert olyan problémákat okozhat a szájüreg egészségében, mint például a hámszövet, íny sebesedése és a túl nagy mértékű fogkopás.
Mély harapása több okból is kialakulhat valakinél:
-
genetikai hajlam
-
hiányzó fogak miatti deformitások
-
állkapocs sérülés
-
kis állkapocs méret
-
túl erős harapás alakult ki a fogak csikorgatásából vagy az állkapocs összeszorításából
-
tejfog-maradó fog váltásakor
A kialakulás előfordulhat akár felnőtt korban is, tehát nemcsak gyermekkorban keresendő. A szakorvosok szerint, minden negyedik fogszabályzót viselő ember felnőtt. A mély harapások a lakosság 5-15 százalékát is érinthetik, persze nem egyforma mértékben.
A mély harapásnak többféle kezelési módja is lehet, természetesen első lépésként fel kell keresni a fogorvost, aki panoráma röntgent készít majd a szájüregünkről. Mindenféle fogászati kezelést meg kell, hogy előzze a szájhigiénia ellenőrzése, a szuvasodások orvoslása, töméscserék és fogkő-leszedés. Csak ezután készülhet el a digitális mosolytervezés, majd a kezelési terv felállítása, aminek egyik része lehet a fogszabályzás.
A mély harapás egyik gyakori helyreállító kezelése a fogszabályzó felhelyezése, ami ugyan járhat némi kellemetlenséggel, és akár évekig is viselni kell, de a mai modern megoldások már nem okoznak feltűnést.
Ha a mély harapásnak egyéb okai vannak, előfordulhat, hogy a szájsebész fogat távolít el, vagy épp fogpótlást csinál, és még ezután is következik a szabályozás. A műtéti korrekciók közé tartozik még az állcsont korrekció, ám ez elég ritka, nem kell attól félnünk, hogy szétszabdalják az arcunkat azért, mert nem illeszkednek szépen a fogaink.
Akinek harapási problémái vannak, keresse fel mielőbb a fogorvost, mert lehetnek súlyosabb szövődményei is az ilyen jellegű illeszkedési hibáknak. Ide sorolható az intenzíven elkopott alsó fogak, amelyek veszélyeztetik a fogak szerkezetét és azonnali fogászati beavatkozást igényelnek, de kialakulhatnak a száj külső vagy belső felszínén sebek, tályogok, a fogak meggörbülhetnek, amelyek nem korrigálhatók addig, amíg a mély harapást nem kezelik. Ezek mellett ínybetegségek és étkezési vagy ivási problémák is jelentkezhetnek. A sérült szövetek pedig hajlamosabbak a fertőzésekre, tehát gócként is funkcionálhatnak.
Soha se halogassuk a szájhigiéniai és fogászati kontrollt!