Mind a férfiak, mind a nők körében a cukorbetegség az egyik leggyakoribb és legfontosabb kockázati tényező a szív- és érrendszeri betegségek vonatkozásában.
Epidemiológiai vizsgálatok kimutatták, hogy a cukorbetegeknél több mint kétszer nagyobb az esély a szív- és érrendszeri betegségekre, mint a cukorbetegeknél. Ez magában foglalja a premenopauzában lévő nőket, egy olyan csoportot, ahol általában alacsonyabb a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.
A férfiak általában a 40-es és 50-es éveikben szenvednek szívbetegségben, körülbelül egy évtizeddel a nők előtt. De ez általában nem igaz a cukorbeteg nőkre. A cukorbeteg nőknél a szív- és érrendszeri kockázat korábban jelentkezik. A cukorbetegség miatt elvesztik annak a védelemnek a nagy részét, amelyet a menopauza előtt álló nők általában az ösztrogén által kapnak.
Hogyan növeli a cukorbetegség a szívbetegségek kockázatát?
A szív- és érrendszeri kockázatban nagy szerepet játszik a vércukorkoncentráció, és az, hogy mennyire tapad meg a vörösvértestekhez, és gátolja az oxigén áramlását a vérben. A hemoglobin csak egyike azon fehérjéknek, amelyek oxigént szállítanak a vérben. A cukorbetegség olyan betegség, amely a nagy (például a koszorúér-artériákat) és a kis ereket (például az idegvégződésekhez és a vesékhez vért szállító artériákat) érinti. A cukorbetegség a szív- és érrendszerre a következőképpen hathat:
- a glükóz kötődése (glikoziláló) vérfehérjékhez és az oxigéneloszlás megzavarása a szervezetben
- a koleszterint hordozó fehérjék, például az LDL (rossz) koleszterin összetapadását okozza, ami több plakk felhalmozódásához vezet az érfalakban
- zsírsavakat termel, amelyek elpusztíthatják a fehérjéket az erekben
- az érgyulladásban jelentős szerepet játszó érelmeszesedés kialakulásának felgyorsítása.
A cukorbetegség kockázati tényezői
A cukorbetegség egyértelmű oka nem teljesen ismert. De számos tényező növeli a cukorbetegség kockázatát, különösen a nők esetében:
- cukorbetegség a családban
- túlsúly vagy elhízás
- mozgáshiány
- 45 év feletti életkor
- súlygyarapodás a terhesség alatti nagy baba miatt
- policisztás petefészek szindróma (PCOS) – néha emelkedett inzulinszint jellemzi
- metabolikus szindróma – egyidejűleg előforduló állapotok csoportja, amelyek közé tartozik a hasi elhízás, a magas vérnyomás, a magas éhomi vércukorszint, a magas trigliceridszint és az alacsony HDL (jó koleszterin).
A cukorbetegség tünetei
A cukorbetegség tünetei a magas vércukorszinthez kapcsolódnak. Tünetek és/vagy kockázati tényezők jelenléte esetén a vércukorszint megbízhatóan mérhető orális glükóz tolerancia teszttel. Ez tulajdonképpen néhány órán át tartó tesztsorozat a pontos mérés érdekében. Attól függően, hogy mikor diagnosztizálják, a cukorbetegség tünetei az enyhétől a súlyosig változhatnak. A vércukorszinttel kapcsolatos tünetek a következők lehetnek:
- megmagyarázhatatlan fogyás
- túlzott és tartós szomjúság és/vagy éhség
- gyakori vizelés
- élesztőgomba fertőzések férfiaknál (a herezacskó területén) és nőknél (hüvely területén)
- homályos látás.
A szív- és érrendszerrel kapcsolatos tünetek a következők lehetnek:
- idegkárosodás
- légszomj és a testmozgás tolerancia általános hiánya
- atipikus szívfájdalom, különösen a nőknél gyakori, mint például az állkapocs-, hát- és/vagy nyaki fájdalom
- duzzanat a végtagokban a tüdőben felgyülemlett folyadék miatt
- szívelégtelenség.
A cukorbetegség kezelése
A cukorbetegség kezelése általában magában foglalja a vele kapcsolatos egyéb állapotok kezelését. Mivel sok cukorbeteg túlsúlyos vagy elhízott, fontos, hogy gondosan és következetesen kezeljék a súlyt, az étrendet és a testmozgást.
Néha a kalória-, zsír-, só- és cukorbevitel csökkentése és a felügyelt edzésprogramok bevezetése elegendő a vérnyomás, a cukor, az inzulin és a koleszterinszint kezeléséhez. Más esetekben előfordulhat, hogy gyógyszert kell szedni. Mindez a cukorbetegség súlyosságától, valamint a beteg állapotától és kórtörténetétől függ.