A metabolikus szindróma súlyos állapot. Olyan tényezők összessége, amelyek a szívbetegség, a stroke és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának teszik ki a beteget.
Mi az a metabolikus szindróma?
Egy beteg metabolikus szindrómában szenved, ha három vagy több ilyen tényezővel rendelkezik:
- magas vércukorszint
- magas vérnyomás
- magas trigliceridszint
- alacsony HDL-koleszterinszint (úgynevezett „jó” koleszterin)
- nagy derékbőség vagy „alma alakú” test.
A jó hír az, hogy az étkezési szokások megváltoztatása befolyásolhatja ezeket a tényezőket.
Kerülendő élelmiszerek
Az étrend megváltoztatása elsőre ijesztően hangozhat, de nem kell túlzásba esni. Első lépésként összpontosítson arra, hogy milyen nem „hasznos” ételeket lehet fokozatosan elhagyni, beleértve az alábbiakat:
Finomított szénhidrátok, például fehér liszt, cukros rágcsálnivalók és cukorral édesített italok. Ezek alacsony rost- és tápanyagtartalmúak, a vércukorszint hirtelen megemelkedését is okozzák, valamint hozzájárulnak a túlevéshez és az elhízáshoz.
Telített zsírok. Olyan élelmiszerekben találhatók, mint például a vörös hús, a teljes tejből készült tejtermékek és számos pékáru. Növelhetik az LDL („rossz”) koleszterinszintet és a szívbetegségek kockázatát.
Pácolt húsok. Például a hot dog, a szalonna és a csemegehúsok összefüggésbe hozhatók a szívbetegségekkel. Magas a nátriumtartalmuk, ami hozzájárul a magas vérnyomás kialakulásához.
Feldolgozott élelmiszerek. Az előre csomagolt termékek és gyorséttermi ételek általában gyakran tartalmaznak finomított szénhidrátokat, hozzáadott cukrokat, túl sok sót és egészségtelen telített zsírokat. Amikor csak lehetséges, kerülje a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását.
Javasolt élelmiszerek
Nincs speciális metabolikus szindróma diéta - a teljes, növényi alapú élelmiszerek fogyasztására kell koncentrálni. Például a mediterrán étrend gyümölcsökben, zöldségekben, tenger gyümölcseiben és olívaolajban gazdag. A kutatások ezt az étkezési stílust a fogyással, valamint a szívinfarktus, a stroke és a 2-es típusú cukorbetegség alacsonyabb kockázatával kapcsolták össze.
Az egészséges, kiegyensúlyozott étrendnek tartalmaznia kell a nem keményítőtartalmú zöldségeket (például saláta, brokkoli, paprika). Ha keményítőtartalmú zöldségeket választ, fogyasszon olyanokat, amelyek magasabb rosttartalmúak, mint például a bab, a lencse és a csicseriborsó.
A gyümölcsök jó vitamin- és ásványianyag-források. Cukrot is tartalmaznak, de ezeket a természetes cukrokat ellensúlyozzák a friss vagy fagyasztott gyümölcsökben található rostok. A rostok miatt lassabban emésztődnek meg a gyümölcsben lévő cukrok.
A tápanyagoktól megfosztott feldolgozott gabonákkal ellentétben a teljes kiőrlésű gabonák jót tesznek a szív egészségének. Az olyan élelmiszerek, mint a teljes kiőrlésű kenyér, az árpa és a zab, segíthetnek elkerülni a súlygyarapodást és csökkentik a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
Az omega-3 zsírsavak növelhetik a HDL-t (jó koleszterin) és csökkenthetik az LDL-t (rossz koleszterin) szintjét. Diófélékben, magvakban és zsíros halakban, például lazacban és makrélában találhatók meg nagyobb mennyiségben.