Akár fiatal, akár idős, ha a pajzsmirigy alulműködés gyógyszeres kezelése során olyan tüneteket észlel, mint például a szorongás, ez a túlkezelés jele lehet.
Ha a pajzsmirigy alulműködik (más néven hipotireózis), a szervezet túl kevés pajzsmirigyhormont (T4 hormon) termel. Kiváltó okai közé tartozhat például a sugárkezelés, az autoimmun betegség, a különböző gyógyszerek, stb. Jellegzetes tünete a hízás, a fáradtságérzés, a depresszió és a hidegre való érzékenység. Kezelése a szintetikus T4 pajzsmirigyhormonnal történik.
Miért kell vigyázni a súlyváltozásokkal?
A pajzsmirigyhormon adagja a testsúlytól függ, bár az endokrinológus szakorvos a vérszintet is figyelemmel kíséri, mert néhány embernek problémái vannak a felszívódással. A 10 százalékos vagy annál nagyobb súlygyarapodást, valamint a fogyást mindenképpen jelezni kell a kezelőorvosnak, hogy elkerülje a túl- vagy alulkezelést. Érdemes a menopauza kezdetéről, az új gyógyszeres kezelés megkezdéséről, valamint a tünetek visszatéréséről vagy rosszabbodásáról is tájékoztatni az orvost.
A túlkezelés jelei, amelyekre figyelni kell
Fontos, hogy ismerjük a hipotireózis túlkezelésének jeleit.
Az enyhe túlkezelés tünetei a következők lehetnek:
- melegségérzés
- szívdobogás
- alvási nehézség
- túlzott izzadás.
A súlyos túlkezelés tünetei az alábbiak:
- szorongás
- hangulatingadozás
- kézremegés
- hasmenés
- izomgyengeség, elsősorban a combokban és a vállakban
- fogyás
- alvásproblémák
- memóriazavarok
- szapora pulzus, még nyugalomban is
- feledékenység.
Még akkor is, ha a testsúlyának megfelelő gyógyszeradagot alkalmazza, előfordulhat, hogy több pajzsmirigyhormont kap, mint amennyire a szervezetnek szüksége van. A túladagolás fokozott kardiovaszkuláris kockázattal jár, vagyis növeli a szívritmuszavarok kialakulásának esélyét, de akár csontritkuláshoz is vezethet.