A hajhullás teljesen normális jelenség. A nagymértékű hajhullás azonban gyakran annak a jele, hogy valamilyen egészségi probléma van a háttérben.
A haj ciklusban nő. Növekszik, „stagnál” és végül kihullik. Bármelyik pillanatban a fejen lévő minden szőrszál a ciklus más-más pontján van. Ez a ciklus időt vesz igénybe, tehát minden jelentősebb hajhullás, amit éppen tapasztal, annak a következménye, ami három hónappal ezelőtt történt.
Számos tényező okozhat nagymértékű hajhullást. Íme, a leggyakoribb okok:
Stressz. A fokozott hajhulláshoz általában tartós és komoly stressz kell, mint például a válás vagy egy szeretett személy halála.
Terhesség és hormonális változások. A legtöbb nőnek sok haja kihullik néhány hónappal a szülés után. Életük későbbi szakaszában néhány nő nagyobb mértékű hajhullást észlel a menopauza során, vagy ha más hormonális változásokkal küzd, például abbahagyja a fogamzásgátló tabletták szedését.
Betegségek. A betegség hajhullást válthat ki, különösen, ha magas lázzal együtt jár. De bármilyen nagyobb megrázkódtatás, amelyet a testet éri, két-három hónappal később hajhullást okozhat.
Pajzsmirigy problémák. Mind a pajzsmirigy-túlműködés, mind pedig a pajzsmirigy alulműködési zavara túlzott mértékű hajhulláshoz vezethet.
Tápanyaghiányok. A hajhullás a vérszegénység (alacsony vasszint) mellékhatása lehet. Más tápanyagok hiánya is okozhatja, beleértve a B-vitamint és a D-vitamint.
Gyógyszerek. A daganatos betegségek kezelésére szolgáló kemoterápiás gyógyszerekről köztudott, hogy hajhullást okoznak. De sok más gyógyszer is hajhulláshoz vezethet, beleértve az antibiotikumokat, az antidepresszánsokat és a vérnyomáscsökkentőket.
A túlzott hajhullás általában magától megszűnik, különösen, ha stressz vagy láz okozza. De orvosa ellenőrizheti a mögöttes problémákat, például a pajzsmirigy-rendellenességeket vagy a tápanyaghiányokat. E kóros állapotok vagy betegségek kezelése „visszafordítja” a hajhullást.