A nyári hónapokban rengetegen szenvedtünk a napsugárzás okozta fájdalmas leégéstől, melynek gyógyulási ideje akár hetekig is tarthat.
Csökkentsük a bőr hőmérsékletét
A leégés tüneteinek (forró tapintású, lüktető, fájdalmas és vöröses színű bőr) észlelésekor először is azonnal menjünk árnyékos helyre és hűtsük le a bőrünket egy hűvösebb zuhannyal. Ez segít csökkenteni a gyulladást. Figyeljünk arra, hogy rövid legyen, mert a vízben eltöltött túl sok idő kiszárítja a bőrt. Ha az égési sérülés csak egy kisebb területet érint, akkor hideg borogatással is lehűthetjük az érintett bőrfelületet.
Enyhítsük a fájdalmat
A fájdalom enyhítése érdekében próbálkozhatunk a következő házi gyógymódokkal:
- lehűtött aloe vera gél a bőrfájdalom azonnali enyhítésére
- viszketés esetén 1%-os hidrokortizon krém vékony rétegben a bőrre kenve
- hideg borogatás
- szükség esetén fájdalomcsillapító gyógyszer alkalmazása.
Amennyiben nagyobb területen alakulnak ki a hólyagok, nagy a fájdalom, vagy hidegrázás, láz, szédülés tapasztalható, orvoshoz kell fordulni.
Tartsuk magunkat hidratáltan
A kezdeti égés utáni első napokban gyakran alkalmazzunk hidratáló krémet a nedvesség megőrzése érdekében, amíg a bőrünk még nedves. A leégés folyadékot von el a test más részeiről, ezért nagyon fontos, hogy sok vizet igyunk.
Mit ne tegyünk leégés esetén?
Leégés esetén nagyon fontos az alábbiak kerülése:
- vazelint, amely „csapdába ejti” a hőt és így növeli a bőr fájdalmát
- alkoholt tartalmazó krémek, amelyek kiszárítják a bőrt és megnehezítik a gyógyulást
- ne érjünk a hólyagokhoz - fertőzés és a hegek megelőzése érdekében hagyjuk, hogy a hólyagok önmaguktól gyógyuljanak meg.
A véletlen leégés megelőzése
Az árnyékolók (például széles karimájú kalap) megvédik az arcot, a füleket és a nyakat. Jó szokás bővebb szabású, hosszú ujjú ingeket és hosszú nadrágot viselni napsütés esetén. Emellett alapvető fontosságú a magasabb faktorszámú napvédő termékek alkalmazása.