Bár az akne kialakulásának számos oka van, a serdülőkor utáni pattanások fő oka a hormonális egyensúlyhiány.
A pajzsmirigy alulműködése és egyéb pajzsmirigy-problémák okozhatnak-e aknét?
A nyak tövében található pajzsmirigy egy kis, pillangó alakú mirigy, amely felelős az anyagcserét szabályozó hormonok kiválasztásáért és szabályozza a bőr működését is, például azt, hogy mennyi oxigént szív fel a bőr.
A bőr az egyik első olyan szerv, ahol a pajzsmirigyhormon-egyensúlyzavarok tünetei megjelennek. Ez az oka annak, hogy a bőrgyógyászok gyakran gyanakodnak pajzsmirigy-rendellenességre, ha az emberek bizonyos bőrbetegségekben szenvednek, mint például az alopecia és a vitiligo. Az alopecia az, amikor a haj foltokban hullik. A vitiligo esetén pedig elveszítjük a pigmentsejteket, így a bőr helyenként elszíneződötté válik.
Az acne vulgaris azonban általában nem tartozik a pajzsmirigy-rendellenességekhez kapcsolódó bőrbetegségek közé. A pajzsmirigyhormonok hatással lehetnek a szőrtüszőkre, de nincs bizonyíték arra, hogy a pajzsmirigyhormonok szintje pattanásokat okozna. A pajzsmirigy alulműködése például száraz bőrhöz vezethet. Ha száraz a bőre, felhalmozódhat a törmelék, ami eltömítheti a pórusokat, és aknéhoz vezethet. Az akne azonban nem a pajzsmirigy alulműködés tipikus tünete.
A pajzsmirigy-problémákra alkalmazott gyógyszerek okozhatnak-e pattanásokat?
A pajzsmirigy rendellenességeire szedett gyógyszerek általában sem okoznak pattanást, hacsak nem allergiás a bennük található összetevőkre. Néhány akne elleni gyógyszer azonban befolyásolhatja a pajzsmirigy-teszteket, beleértve a retinoidokat és az izotretinoint.