A cukorbetegség diagnózisa a tünetek és a laboreredmények alapján történik.
Tünetek
Mielőtt 2. típusú cukorbetegséggel diagnosztizálnának valakit, az emberek többségének nincsenek tünetei. Akiknek vannak tüneteik, azok leggyakoribbak a következők:
Gyakori vizelési inger
Szomjúság
Homályos látás
Laboratóriumi tesztek
Az orvosok a cukorbetegség diagnosztizálásához az alábbi módon használják a vércukorvizsgálatot:
Random vércukor teszt - véletlenszerű vércukorteszt esetén bármikor lehet vért venni, függetlenül attól, hogy mikor evett valaki utoljára. A normál random vércukorszint 3,9 és 7,8 mmol/L között van.
Éhgyomri vércukor teszt - Az éhgyomri vércukor egy olyan vizsgálat, amelyet 8–12 órás éhezés, általában hajnali éhgyomri állapotban végeznek el. A normál éhgyomri vércukorszint 5,6 mmol/L alatt van.
Hemoglobin A1C teszt - A "HgbA1C" vérvizsgálat a vér cukorszintjét méri az elmúlt két-három hónap során. Az HgbA1C normál értéke 4-5,6 százalék. A HgbA1C tesztet nap bármely szakában elvégezhetik, étkezés előtt vagy után is.
Orális glükóz tolerancia teszt – Az orális glükóz tolerancia teszt (OGTT) olyan teszt, amely során speciális glükózoldatot kell inni. A vércukorszintet az oldat megivása előtt, majd két órával később is ellenőrzik. Egyes esetekben több vérvétel is történik, és a vércukorszinten kívül más értékekeket is viszgálhatnak. Az OGTT-t a kellemetlensége miatt általában nem használják széles körben, kivéve terhes nőknél.
A diagnózis kritériumai
Az alábbi kritériumokat használják a vércukorszintek normális, növekvő kockázat, vagy a cukorbetegség osztályozására.
Normál
Az éhgyomri vércukorszint 5,6 mmol/L alatt normális
Magas kockázat
Néhány eredmény alapján lehetséges, hogy fennáll a diabetes kialakulásának kockázata:
Emelkedett éhgyomri vércukorszint - 5,6 és 6,9 mmol/L közötti éhgyomri vércukorszint
Csökkent glükóz tolerancia - 7,8 és 11 mmol/L közötti vércukorszintet jelent két órával az OGTT után.
HgbA1C - A HgbA1C érték 5,7–6,4 százalék között emelkedett kockázatot jelent; a diabetes kialakulásának valószínűsége magasabb azon értékek esetében, amelyek közelebb vannak ennek a tartománynak a felső határához.
Ezeket az emelkedett kockázatú kategóriákat néha "prediabetesnek" is nevezik. Az amerikai felnőttek mintegy harmadát ide lehet sorolni.
Ha a teszteredmények azt sugallják, hogy emelkedett valakinek a kockázata, a kezelőorvos vagy ápoló tud beszélni azokról a változtatásokról, amelyeket meg lehet tenni a cukorbetegség kialakulásának kockázatának csökkentése érdekében. Ezek magukban foglalhatják az étrend- és mozgási szokások javítását, a testsúlycsökkenést és a dohányzásról való leszokást. A vizsgálatokat évente érdemes megismételni.
Bár a progresszió aránya változó, a cukorbetegség előtt álló vagy a csökkent glükóz toleranciával rendelkező emberek kb. 25 százaléka 3-5 év alatt 2. típusú cukorbetegséget alakít ki.
Diabetesz – a cukorbetegség megállapítható, ha az alábbiak egyike vagy többje fennáll:
Cukorbetegség tünetei és a random vércukorszint 11,1 mmol/L vagy magasabb
Éhgyomri vércukorszint 7 mmol/L vagy magasabb
A vércukorszint 11,1 mmol/L vagy magasabb két órával az OGTT után
A HgbA1C 6,5 százalék vagy magasabb
Ha az eredmények cukorbetegségre utalnak, egy másik alkalommal megismételhetik a vizsgálatokat a diagnózis megerősítéséhez.
1. típus vagy 2. típus cukorbetegség - általában meg tudják mondani, hogy egy személy 1. típusú vagy 2. típusú cukorbeteg-e, de vannak olyan helyzetek, amikor a diagnózis megállapítása nehéz. A 1. típusú cukorbetegség gyanúja merül fel olyan esetekben, amikor nincs erős családi előzménye a 2. típusú cukorbetegségnek, és a személy az alábbi kockázati tényezők kombinációjával rendelkezik:
Olyan családi előzmények, mint például az autoimmun betegségek, beleértve a hypothyreosist, hipertireózist vagy coeliakiát
Tünetek, például gyakori vizelés és fogyás
Magas vércukorszint még a kezelés után is
Ilyen esetekben gyakran további vérvizsgálatokat végeznek annak meghatározására, hogy a személy milyen típusú cukorbetegségben szenved.
A borítókép forrása: Pexels