A prosztatarák krioterápiája során hideget használnak a prosztataszövet lefagyasztására és a daganatos sejtek elpusztítására, de nem való minden betegnek.
A krioterápia minimálisan invazív és bemetszésmentes módszer, melynek során nem távolítják el a prosztatát – egyszerűen hegszövetté alakul, miközben megőrzi a normális húgyúti működést. Nemcsak a megfelelő esetekben működik nagyon jól, de a szövődmények kockázata is alacsony.
Mely betegek számára alkalmas a prosztatarák krioterápiája?
A korai stádiumú prosztatarákban szenvedő férfiak gyakran részesülhetnek a krioterápiában. Az orvosok azoknak a betegeknek is ajánlják, akiknek a sugárkezelése sikertelen volt, vagy ha a daganatuk kiújult.
Sajnos azonban a krioterápia nem mindenkinek való. Előfordulhat, hogy nagy prosztata esetén nem működik. Ilyen esetekben a hormonterápia összehúzhatja a mirigyet, és alkalmassá teheti ezeket a betegeket a krioterápia elvégzésére.
Hogyan működik a krioterápia?
A krioterápiát általános érzéstelenítésben végzik. Az orvos hat-nyolc apró tűt szúr a bőrön keresztül a végbélnyílás és a herezacskó közé a prosztatába ultrahangos irányítás segítségével, hogy biztosítsa a megfelelő elhelyezést. Az argongáz lehűti a tűket és lefagyasztja a prosztataszövetet, megölve azt és a rákos sejteket. A műtét után katétert helyeznek be a vizeletürítés megkönnyítésére, majd otthonába távozhat. Egy-két napon belül már könnyebb fizikai feladatokat végezhet, például füvet nyírhat. Egy héten belül eltávolítják a katétert.
A krioterápia lehetséges mellékhatásai
A prosztatarák bármely kezelésénél a lehetséges mellékhatások a következők lehetnek:
- vizelettartási nehézség
- merevedési zavar
- megváltozott bélműködés.
A krioterápiához használt milliméteres pontosság segít minimalizálni ezeket a mellékhatásokat. A sugárterápiával összehasonlítva a krioterápia csökkenti a bél- és hólyagműködés megváltozásának kockázatát. Jelentősen alacsonyabb a vizelet-inkontinencia kockázata is, mint a prosztatarák jelenlegi sebészeti módszerei esetében.