Az elmúlt években számos innovatív terápiás előrelépés történt az egyik daganatos megbetegedés, a májrák kezelési lehetőségeiben.
Kemoterápia
Az elmúlt évtizedben a kemoterápiában forradalmi kutatási eredmények születtek. Az újabb, innovatív gyógyszereknek köszönhetően a betegek hosszabb ideig élhetnek. A kemoterápiát vagy önmagában alkalmazzák vagy más terápiákkal kombinálva. Sok esetben a kemoterápiás kezelés csökkentheti a daganatok méretét, így sebészeti úton könnyebben eltávolíthatók.
Intraartériás terápiák
A májdaganatok „tápanyagaikat” gyakran a májat ellátó artériából kapják, így „parazitaként” hatnak a szervezet vérellátására. Az intraartériás terápiák alkalmazása esetén a radiológus szakorvos az artérián keresztül juttatja a daganat véráramlását blokkoló gyógyszereket a májrákba, ami hatékonyan segít megakadályozni annak növekedését.
Ablációs technikák
Az úgynevezett ablációs terápiák célja a májdaganat megsemmisítése. Ezen terápiás technikáka alkalmazása során a radiológus szakorvosok a májba juttatott szonda segítségével forró energiával pusztítják el a daganatos májsejteket. A mikrohullámú ablációt olyan daganatoknál végzik el, amelyek más műtéti beavatkozások révén nem távolíthatók el. Ez a minimálisan invazív kezelési módszer a 3 cm-nél kisebb daganatok esetében a leghatékonyabb.
Májtranszplantáció
A májrák egy bizonyos típusában, a hepatocelluláris karcinómában szenvedő betegeknél a májtranszplantáció bizonyult a leghatékonyabb kezelési módnak. Ha a beteg májbetegségben szenved, például cirrózisban, a májtranszplantáció szintén tovább csökkentheti a kezelés utáni kiújulás kockázatát. Nem minden beteg alkalmas azonban a transzplantációra. A májtranszplantáció ajánlása előtt egy szakorvosokból álló csoport fontolóra veszi a daganatok számát, méretét és a beteg általános egészségi állapotát.