A vesesejtekben kezdődő daganat jó- vagy rosszindulatú lehet. A pontos diagnózis szövettani vizsgálat segítségével határozható meg.
A vese több sejtrétegből áll. A vesedaganat a vese sejtrétegének bármelyikét érintheti, de akár mindegyik réteg érintett lehet. Már ismert, hogy több különböző típusú vesedaganat van, melyek szövettani képe eltérő.
A rosszindulatú vesedaganatok leggyakoribb típusai
A veserák leggyakoribb típusát vesesejtes karcinómának nevezik. Ennél a típusú veseráknál az egyik vagy mindkét vesében is lehet egy vagy több daganat. Ez a fő típus további típusokra tagolódik, mint például:
- világossejtes: a rákos sejtek sápadtnak vagy tisztának tűnnek
- papilláris: apró ujjszerű kinövésekből áll
- chromophob: a sejtek nagyobbak, mint a többi altípus esetében
- Bellini-féle gyűjtőcsatorna eredetű: a rákos sejtek szabálytalan csöveknek tűnnek.
A rosszindulatú vesedaganatok egyéb típusai
A vesedaganat egyéb kevésbé gyakori típusai az alábbiak lehetnek:
- Átmeneti, vagy más néven tranzicionális sejtes karcinóma. Ez a fajta veserák a vesemedencéből indul ki. Tünetei és kezelése a hólyagrákéhoz hasonló.
- Wilms-tumor. A felnőtteknél nagyon ritka. A leggyakrabban gyermekeknél fordul elő, kezelése eltér a felnőttkori vesedaganatok terápiájától.
- Veseszarkóma. Ez egy nagyon ritka vesedaganat típus. A vesék körüli erekből, valamint a vesét borító és védő kötőszövetekből indul ki.
A jóindulatú vesedaganatok típusai
A jóindulatú vesedaganatoknak is több típusuk van. Ide tartozik a vesesejtes adenoma, a vese oncocytoma és az angiomyolipoma. Ezek a daganatok is fájdalommal és egyéb panaszokkal járnak, befolyásolhatják a veseműködést, de általában nem terjednek át más szervekre.