A gerincvelő daganat a gerinc csatornájában vagy a gerinc csontjain belül fejlődik ki. Leggyakoribb korai tünetének észlelésekor ajánlott orvoshoz fordulni.
A gerincvelő daganat oka
Még nem ismert, hogy a legtöbb gerincvelő daganat miért alakul ki. A szakértők azt gyanítják, hogy a hibás gének okozzák, esetleg bizonyos vegyi anyagoknak való kitettség. Néhány esetben a gerincvelő daganatai ismert öröklődő szindrómákhoz (például neurofibromatózis 2, von Hippel-Lindau-kór) kapcsolódnak.
A gerincvelő daganat főbb tünetei
A gerincvelő daganatai különböző tüneteket okozhatnak, különösen akkor, ha a daganatok növekednek. A daganatok nyomhatják a gerincvelőt, a gerinc ideggyökeit, ereit vagy a csigolyákat. A tünetek a következők lehetnek:
- Fájdalom a daganat helyén
- Hátfájdalom, amely gyakran sugárzik a test más részeire
- Vizelet- vagy székletinkontinencia
- Járászavar, elesések
- Éjszaka rosszabbodó hátfájdalom
- Izomgyengeség, különösen a karokban vagy lábakban.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A hátfájdalomnak számos oka van, és a legtöbb hátfájást nem daganatos megbetegedés okozza. De mivel a korai diagnózis és a kezelés fontos a gerincvelő daganatok esetében is, érdemes orvos fordulni, ha a hátfájás
- Tartós és egyre súlyosabb
- Nem fizikai tevékenységhez kapcsolódik, nyugalmi helyzetben is fennáll
- Éjjel egyre fokozódik, valamint
- A kórtörténetben már volt rákos betegség
- A rák egyéb tünetei (például hányinger, hányás vagy szédülés) esetén.
Azonnal orvoshoz kell menni, ha a lábak vagy a karok egyre romló izomgyengesége, zsibbadása vagy inkontinencia tapasztalható.
Kezelési lehetőségek
A gerincvelő daganat életveszélyes lehet és tartós fogyatékosságot is okozhat. Ha azonban időben diagnosztizálják és agresszíven kezelik (műtét, sugárterápia, kemoterápia vagy speciális gyógyszerek), akkor általában megakadályozható a további funkcióvesztést és visszanyerhető a normális idegműködés.