A vesesejtekben kezdődő daganat lehet jó- vagy rosszindulatú, de minden esetben kezelést igényel.
A jó- és rosszindulatú vesedaganat is specifikus kezelést igényel, melynek formáját a szakorvos határozza meg a beteg életkora, általános egészségi állapota és kórtörténete, valamint a vesedaganat típusa és súlyossága alapján.
A vesedaganat kezelési formái
Műtét
A vesedaganat leggyakoribb kezelési módja az érintett vese eltávolítását célzó műtét, vagyis a nephrectomia, melynek különböző típusai vannak:
Radikális nephrectomia: Az egész vese eltávolításra kerül, a mellékvesével és a vese körüli szövetekkel együtt. Néha a környéki nyirokcsomókat is eltávolítják.
Egyszerű nephrectomia: Csak a vesét távolítják el.
Részleges nephrectomia: Csak a daganat által érintett veserészt távolítják el.
A megmaradt vese általában képes mindkét vese munkáját elvégezni.
Sugárterápia
A sugárterápia során nagy energiájú röntgensugarakat használnak a rákos sejtek elpusztítására. Néha fájdalomcsillapításra is használják, amikor a vesedaganat átterjedt a csontokra.
Célzott terápia
A célzott terápia esetén olyan gyógyszereket használnak, amelyek megtámadják a rákos sejtek bizonyos részeit. Ezek a gyógyszerek a szokásos kemoterápiás szerektől eltérő hatásúak és általában kevésbé súlyos mellékhatásaik vannak.
Biológiai terápia (más néven immunterápia)
A biológiai terápia olyan kezelés, amely a szervezet saját immunrendszerét használja fel a rák elleni küzdelemben.
Kemoterápia
A kemoterápia gyógyszerek alkalmazása a rákos sejtek elpusztítására. Sajnos a veserák gyakran ellenálló a kemoterápiás gyógyszerekkel szemben.
Artériás embolizáció
Az artériás embolizáció egy olyan eljárás, amelynek során katéteren keresztül egy speciális anyaggal eltömítik a vese érintett erét. Ezáltal csökken a daganat mérete, mert nem jut oxigénhez és a növekedéshez szükséges egyéb anyagokhoz. Használható a fájdalom enyhítésére is, ha a daganat eltávolítása nem lehetséges.